Ship self air defense analysis for different operation conditions via simulation
Çeşitli harekat şartlarında gemi hava savunmasının simülasyonla analizi
  1. Tez No: 223775
  2. Yazar: MUSTAFA KUMEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TONGUÇ ÜNLÜYURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son dönemlerde savunma teknolojisi hızla gelismekte ve Hava Savunma Harbi gemiler için çok önemli bir hale gelmektedir. Gemilere karsı kullanılan güdümlü mermi gibi gelisen karmasık tehditler, bu tehditlere karsı yeni teknik ve taktiklerin gelistirilmesine sevk etmistir. Bu tezin amacı farklı harekat sartlarına gore simulasyon modelleri gelistirmek, gemi hava savunmasında karar mercilerine yardımcı olmaktır. Simulasyon modellerinde farklı savas sistemlerinin etkileri analiz edilmektedir. Farklı durumlarda farklı atıs politikaları dikkate alınmaktadır. Bu kosullarda çesitli SAM türleri kullanılmakta ve muhtelif tehditler gözönüne alınmaktadır. Simulasyon modellerinin sonuçları, bu modellerin karar vericilerinin karar verme konusunda iyi bir sekilde yönlendirdiği ve farklı harekat sartlarında en iyi atıs politikasını seçmeye yardımcı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rapid changes in defense technology have increased the importance of Anti-Air warfare for the naval battles. The increasing complexity of threats, such as anti-ship missiles, urges to develop new techniques and tactics against these threats. This thesis developed simulation models with respect to different operational conditions so as to aid decision makers in ship air defense. We analyzed the effects of different combat systems with simulation models. Different firing policies in different situations were considered. In these situations, various SAM (Surface to air missile) types were used against particular types of threats. The results of these simulation models indicate that use of these models provides good insight for the decision makers and leads them to appropriate decisions about selecting the best firing policy under varying operational conditions.