Design and implementation of high quality H.264 video streaming over wireless mesh networks
Kablosuz örgü ağlarında duraksız yüksek kalite H.264 görüntü iletimi tasarımı ve uygulaması
  1. Tez No: 223780
  2. Yazar: FIRAT BİRLİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERÇETİN, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Mühendislik Bilimleri, İletişim Bilimleri, Science and Technology, Engineering Sciences, Communication Sciences
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Kablosuz çoklu ortam ev sunucuları gelecek neslin ev eğlence sistemleridir. Tek bir geniş bant internet bağlantısından eve ulaşan veri ve görüntü bilgileri, kablosuz cihazlar aracılığıyla televizyon alıcıları ve diğer görüntü işleme cihazlarına kablosuz olarak aktarılır.Yüksek kaliteli ve zaman kısıtlı çoklu ortam servislerinin iç mekânlarda kablosuz iletimi, beton duvarlardan ve ortak kanallardaki mücadeleden kaynaklanan yüksek orandaki sinyal zayıflaması ve çoklu sinyal saçılması sebebiyle oldukça zorlayıcıdır.H.264 görüntü standardı göz önüne alınarak, farklı EDCA öncelikleriyle iletilen kesintisiz görüntü akışı paketleri ve yeni önerilen kablosuz örgü ağ standardı ile kısıtlı kapsama alanı sorununu, hem görüntü iletiminin hem de veri kullanıcılarının servis kalitesi gereksinimlerini karşılayarak çözüyoruz.Sunduğumuz yöntem ile çok yüksek çevresel trafik varlığında dahi düşük gecikme ve çok düşük paket kaybı oranları elde edebiliyor ve algılanan görüntü kalitesinin üst düzeyde korunmasını sağlıyoruz. Önerdiğimiz tekniğin performansını, hem çok sayıdaki benzetimlerden hem de gerçek uygulamalı test platformundan elde edilen sonuçlarla gösteriyoruz.
Özet (Çeviri)
Wireless multimedia home servers are the next generation of home entertainment systems. From a single broadband connection entering a residence, the multimedia stream is transmitted to television headsets and other peripherals by using only wireless links. The provision of high quality time-critical multimedia services in indoor environment is very challenging due to high attenuation and multi-path fading caused by the walls and contention in the shared channel.In this thesis, we demonstrate that the newly proposed wireless standard on wireless mesh networks can help improve the coverage while supporting Quality of Service requirements of both multimedia and data users, when the video packets are given EDCA priorities based on their importance according to the new high definition video streaming standard H.264.We support our hypothesis by presenting test results gathered from both simulations and from a real implementation test bed, where we observe very low delay and very few packet losses in video stream and almost no loss in perceived video quality even in the presence of high contending neighboring data traffic.