Design and implementation of a teleconference system using an improved HEVC codec
Tasarım ve telekonferans sıstemı uygulaması bir gelişmiş HEVC codec kullanma
- Tez No: 444326
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Telekonferans herhangi bir iş sisteminde vazgeçilmez unsur haline gelmiştir çünkü paydaşlar farklı bölgelerde bulunurken telekonferans paydaşlara sanal gruba katılmak için fırsat sunmaktadır. Ayrıca, telekonferans verimliliği artırır, seyahat masraflarını en aza indirir ve seyahat süresinden tasarruf sağlar. Bu tez, tıkanıklığının kontrolü ile geliştirilmiş yüksek verimli video kodek (HEVC) H.265 teknolojisi kullanan güvenilir bir telekonferans sistemi sunmaktadır. HEVC video kodlayıcıdaki geliştirme, kodlama ünitesi boyut kararına ve entropi kodlamaya dayalı olup önceki video kodlayıcı H.264 ve orijinal HEVC kodlayıcı ile kıyaslandığında iyileştirilmiş video kalitesi ve artırılmış sıkıştırma oranı açısından iyileştirilmiş gerçek zamanlı videoya/IP teknolojiye daha uygun yaklaşım sağlamaktadır. Tezde, gerçek zamanlı işlemler için daha uygun kodlayıcı karmaşıklığını azaltan hızlı algoritmalar önerdik. Sistemimiz düzgün gerçek zamanlı iletişim ile ses, video, metin ve diğer kontrol paketlerinin verimli şekilde farklı kişilere akışını sağlamıştır. Bu tez, kaliteli sunucu/istemci telekonferans sistemi için bir çözüm önermiştir. Önerilen sistem açık, genişletilebilir bir platformdur ve intranet / internet ortamında verimli olarak çalışabilir.
Özet (Çeviri)
Teleconferencing has become an indispensable element in any business system, because it offers the opportunity for collaborators to participate in a virtual group while remaining in divergent regions. Teleconferencing also increases productivity, minimizes travel expenses and saves travel time. This thesis presents a reliable Teleconference system that utilizes an improved high-efficiency video codec (HEVC) H.265 technology with a congestion control. The improvement is based on Coding Unit (CU) size decision and entropy coding, which provides an adequate approach to enhance the real-time video/IP technology in terms of improved video quality and increased compression ratio compared to the previous codec (H.264) and original HEVC. In the thesis, we proposed fast algorithms that reduce encoder complexity in a way more suitable for a real-time processing. Our system ensured that voice, video, text and other control packets are streamed efficiently to various individuals with smooth real-time communication. This thesis proposed a solution for a qualified server/client teleconference system. The system is an open, expandable platform and can work efficiently in an intranet/internet environment.