Hipertansif gebeliklerde plazma atrial natriüretik peptid ölçümünün klinik değerlendirmesi
  1. Tez No: 22383
  2. Yazar: ZAFER TİFTİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZDEMİR HİMMETOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
ÖZET ANP özellikle atrial kardiyositlerde üretilen ve salınan natriüretik, diüretik ve vazodilatasyon yapıcı etkileri olan peptid yapısında bir hormondur. Hipertansif gebeliklerde ve volüm yüklenmesi olan durumlarda plazmada yüksek tespit edilmektedir. Çalışmamızda; 31 hipertansif, 24 normal ve 6 eylemde sıvı yüklenen gebede RIA yöntemine eklenen ekstraksiyon işlemiyle plazma a-ANP düzeyleri saptandı. Eylemde sıvı yüklenen ve şiddetli preeklamptik gebelerde plazma a-ANP değerlerinin, normal gebelere oranla belirgin yüksek olduğu görüldü. Preeklampsi tablosu agırlaştıkça, plazma a-ANP değerlerinin daha da yükseldiği izlendi. Hipertansif gebeliklerde volüm azalmasına karşılık plazma a-ANP düzeylerindeki yükselme, hipertansiyona bağlı pulmoner vazokonstrüksiyon ve beraberinde sag atrium boşalmasmdaki gecikmeye bağlandı. Elde ettiğimiz plazma a-ANP değerlerinin şiddetli preeklampsi ve eklampsi klinik tablosu ile yakın korelasyonu, a-ANP'nin preeklampsi etyopatogenez indeki değerini, hastalığın tanı, takip ile tedavisindeki geçerliliğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY ANP is a peptide hormone with natriuretic, diuretic and vasodilator properties secreted especially from atrial cardiocytes. High levels of a-ANP in plasma can be detected in hypertensive pregnancies and volume expanded states. In our study, plasma levels of a-ANP has been assayed in 31 hypertensive, 24 normal and 6 pregnant women with volume expansion due to fluid load during labor by an extraction procedure included to RIA. Severe preeclamptic patients and patients with fluid load during labor had evidently higher plasma a-ANP levels as compared to normal pregnancies. Plasma a-ANP values were observed to increase with the severity of preeclampsia. In hypertensive pregnancies, the increase in plasma a-ANP levels with respect to the decrease in plasma volume has been attributed to pulmonary vasoconstriction and consequent delay in right atrium ejection time due to hypertension. The high correlation of plasma a-ANP values, which we found in this study, with clinical states of preeclampsia and eclampsia showed the value of a-ANP in the etiopathogenesis of preeclampsia; and its validity in the diagnosis and management of the disease state.