Korozyonun betonarme kolonların deprem performansına etkisi
The effect of corrosion on reinforced concrete columns in regard of seismic performance
- Tez No: 223918
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER İLKİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada; korozyonun betonarme kolonların deprem performansına etkisi araştırılmıştır. Bunun için; mühendislik açısından eksik yönleri olacak biçimde; düşük beton dayanımına sahip, düz donatılı ve birleşim bölgesinde etriye sıklaştırması yapılmamış kolon numuneleri hazırlanmış ve bu numuneler bir süre hızlandırılmış korozyon işlemine tabi tutularak korozyonun laboratuvar ortamında oluşturulması sağlanmıştır. Daha sonra numuneler, İTU Yapı ve Deprem Mühendisliği Laboratuvarında sabit eksenel yük ve tekrarlı tersinir yatay yükleme altında denenmiştir. Göçmeye kadar zorlanmış, dayanım, süneklik, enerji yutma ve rijitlik değişimleri ile hasar oluşumları incelenmiştir. Korozyonun numunenin dayanım, süneklik ve rijitliğini negatif etkilediği gözlenmiştir. Elde edilen sonuçların ileride yapılacak araştırmalara, hızlandırma işlemi ile kısa sürede donatıların korozyona uğratılması ve korozyonun betonarme kolonların performansına etkileri bakımından yararlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of corrosion on reinforced concrete columns in regard of seismic performance of them have been investigated. The specimens have been produced to represent typical low strength structural components, which are usually encountered in Turkey. The tests have been carried out for cantilever column specimens that have average concrete compressive strength of less than 10 MPa that represents the existing structures, which were built with respect to old design codes. For a while, these columns have been subjected to accelerated corrosion to make corrosion that happens in the nature, in a laboratory. The specimens have been forced until failure. Strength, deformation, force-capacity, ductility, energy dissipation changes by the effect of corrosion have been investigated. Test results show that force-capacity, ductility, rigidity are negatively effected. It is believed that the acceleration method and the test results will be beneficial to the other researchers.