Genetik algoritma ile anten dizisi tasarımı
Design of the antenna arrays via genetic algorithm
- Tez No: 223917
- Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN GÜNEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Telekomünikasyon Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, genetik algoritma en iyileme yönetimi kullanılarak doğrusal, düzlemsel ve dairesel anten dizileri tasarlanmıştır. Genetik algoritma çeşitleri (ikili, sürekli) ayrıntılı olarak açıklanarak anten dizileri için istenen tasarım ölçütleri hem ikili hem de sürekli algoritma ile gerçeklenerek sonuçlar karşılaştırılmıştır. Minimum yan kulakçık seviyesi veya hedeflenen değerde yan kulakçık seviyesinin elde edilmesi ya da ışıma örüntüsünün Gaussian dağılımına sahip olması gibi tasarım hedefleri doğrusal, düzlemsel ve dairesel anten dizi çeşitleri için gerçeklenmiştir. Bu gerçeklemede istenen optimum anten genlik uyarım katsayıları, anten elemanları arasındaki uzaklıklar ve anten faz uyarım katsayıları genetik algoritma çeşitleri ve parametreleri ile hesaplanmış, elde edilen sonuçlar tartışılmıştır. İstenen tasarım hedefleri için ışıma örüntüleri çizilerek sonuçlar karşılaştırılarak tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study linear, planar and circular antenna arrays are designed with genetic algorithm for determined design criterions. Variety of genetic algorithms is explained detail. Determined antenna array criterions are verified with both binary and continuous genetic algorithm and the results for determined antenna array criterions are compared. Obtaining minimum or specific sidelobe level, Gaussian radiation pattern figure; design criterions are realized for linear, planar and circular antenna arrays. Excitation of antenna array elements, the distance between antenna array elements and phase stimulation coefficients are calculated with different type of genetic algorithm parameters and the results are discussed. For determined antenna array criterions, radiation pattern figures are drawn and the results are discussed.