Technology drivers and challenges for next generation distributed spacecraft systems
Gelecek nesil dağıtık uzay sistemleri için gereksinimler ve güçlükler
  1. Tez No: 223937
  2. Yazar: CAN KURTULUŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÖKHAN İNALHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Dağıtık uzay aracı sistemlerinin, uzay tabanlı yüksek çözünürlüklü uzaktan algılama amaçlı geniş açıklıklı radar sistemleri, Dünya'nın manyetik alanının üç boyutlu haritalanması ve derin uzay interferometrisi gibi görevleri mümkün kılması, geliştirmesi ve genişletmesi beklenmektedir. Henüz tam otonom bir uzay aracı filosu ile yakın mesafeli veya sıkı tutulan bir yapılandırma sahibi bir görev gerçekleştirilmemiştir. Bu tür yeni nesil sistemlerin ana gereksinimleri ve aşılması gereken güçlükler, devam etmekte olan, iptal edilmiş ve teklif edilmiş görevler üzerinden bir derleme sunulmaktadır. Analizler, seyrüsefer ve kontrol açısından üstünde durulması gereken beş ana hat belirlemiştir. Bu bakış açısından yola çıkarak, anahtar teknolojileri gösterme amacı taşıyan bir teknoloji geliştirme ve kanıtlama görevi tasarlanmıştır. İTÜ ? NXG I olarak adlandırılan bu görevin, milimetre altı düzeyde bağıl seyrüsefer ve milimetre düzeyinde kontrol gerektiren gelecek kol uçuşu görevleri için çok önemli bir yörüngede gösterim fırsatı olması beklenmektedir. Bu çalışma uydunun ön tasarımını, temel modelleme ve kontrol perspektifini kapsamaktadır. Buna ek olarak, devam etmekte olan İTÜ pSAT I KüpUydu projesi, genişlemeye açık bir uydu platformu geliştirilmesi açısından bir ön örnek oluşturmaktadır. İTÜ pSAT I'in tasarım ve uygulama çalışmaları da sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Distributed spacecraft systems is envisioned to provide the technology platform to extend, improve and enable mission concepts such as wide aperture radars for high-precision space-borne surveillance, 3D mapping of Earth?s magnetic field and deep-space interferometry. However, a mission with a fully autonomous spacecraft fleet flying in close-proximity or in a tightly kept configuration has yet to be realized. In this thesis, a review of the major technology drivers and challenges for such next generation systems across a selective set of on-going, cancelled or proposed space missions is presented. The analyses identify five main classes of technology drivers from a navigation and control perspective. Based on this perspective, a key technology maturation and demonstrating mission: İTÜ -NXG I have been designed. It is envisioned to serve as a much needed on-orbit validation experiment for future formation flight missions that call for sub-millimeter relative navigation and millimeter control accuracy. This thesis covers the preliminary spacecraft design, the modeling and the basic control perspectives of the İTÜ -NXG I mission. In addition, the İTÜ pSAT I cubesat project serves as a precursor example for the development of a in-house expandable spacecraft bus. The on-going design and implementation of this bus and the İTÜ pSAT I is also presented.