Error resilient coding using flexible macroblock ordering in wired and wireless communications
Esnek makroblok sıralama kullanarak telli ve telsiz kanallarda hataya esnek kodlama
- Tez No: 224007
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Kaynak kodlayıcıda kullanılmakta olan Hataya Dayanıklı Kodlama metotları, kodlayıcı algoritmasını degiştirerek videodaki bozulmayı azaltmak ya da engellemek için kullanılırlar. Bu metotlardan biri olan Esnek Makroblok Sıralama (EMS) çerçeveler içindeki makroblokların esnek biçimde sıralanmasını sağlar. Bunlardan altı tanesi belirli sıralama şekline sahiptir ve belirtik tip adı verilen sonuncu tip herhangi bir sıralama şekli alabilir. Bu çalışmada biri yeni olan iki belirtik tip algoritması anlatılacak ve değişik EMS tiplerinin telli ve telsiz iletimdeki performansları değerlendirilecektir. İlk algoritmada önemli bloklar farklı paketlere ayrılmakta, paketlerin önemliliklerini eşitlenmektedir. Önerilen yöntem, önemli makroblokları dama tahtası örüntüsünde ayırmakta ve onları eşit olmayan hata koruma kullanarak daha çok korumaktadır. Benzetimler, telli ve telsiz iletim için gerçekleştirilmektedir. Benzetimlerin ikinci aşamasında ileri hata düzeltme kullanılmaktadır. Son olarak yeni algoritmaların sonuçları diğer EMS tipleri ile karşılaştırılmaktadır. Simülasyon sonuçlarına göre , önerilen metot ileri hata düzeltme ile kullanıldığında, hata oranının yüksek olduğu ortamlarda diğer EMS tiplerinden daha iyi performans göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Error Resilient Coding tools are the methods to avoid or reduce the amount of corruption in video by altering the encoding algorithm. One of them is Flexible Macroblock Ordering (FMO) which provides us with ordering macroblocks of the frames flexibly. Six of them have definite ordering pattern and the last one, called explicit type, can get any order.In this thesis two explicit type algorithms, one of which is new, are explained and the performance of different FMO types in wired and wireless communication are evaluated. The first algorithm separates the important blocks into separate packets, so it equalizes the importance of packets. The proposed method allocates the important macroblocks according to a checkerboard pattern and employs unequal error protection to protect them more. The simulations are performed for wired and wireless communication and Forward Error Correction is used in the second stage of the simulations. Lastly the results of the new algorithms are compared with the performance of the other FMO types. According to the simulations the Proposed algorithm performs better than others when the error rate is very high and FEC is employed.