Time-triggered controller area network (TTCAN) communication scheduling: A systematic approach
Zamanla tetiklenen denetleyici alan ağında (TTCAN) haberleşme çizelgelenmesi: Sistematik bir yaklaşım
  1. Tez No: 224006
  2. Yazar: UĞUR KESKİN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Ş. ECE SCHMİDT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Zamanla tetiklenen denetleyici alan agı (TTCAN), zamanla tetiklenen trafiklebirlikte, olayla tetiklenen haberlesme trafigini de destekler. Standart denetleyicialan agından (CAN) farklı olarak, TTCAN agında haberlesme, sistemkosumundan önce hazırlanmıs ve degismez bir sistem matrisine dayanarakyürütülmektedir. Bir TTCAN agının gerçek zamanlı haberlesme performansısistem matrisi yapısına birebir baglıdır. Bu nedenle sistem matrisininolusturulması çok önemli bir süreçtir. Bu tez, sistem matrisi olusturulmasındasistematik bir yaklasım üzerine devam çalısmalarını içermektedir. Sistem matrisiolusturulmasında düsünülmüs üç önemli baslık olan; mesaj özellikleri,belirlenmis performans metrikleri cinsinden sistem performans gerekleri veprotokol sınırları birlestirilerek uygun bir sistem matrisinin olusturulmasıkapsamında periyodik mesajların çizelgelenmesi için metotlar ve periyodikolmayan mesajların çizelgelenmesi için bir yaklasım önerilmistir. Ayrıca,gelistirilen iki yazılım aracıyla, örnek mesaj setleri üzerinde sistem matrisininkurulması, analizler ve haberlesme performansı degerlendirilmesi yapılmıstır.
Özet (Çeviri)
Time-Triggered Controller Area Network (TTCAN) is a hybrid communicationparadigm with combining both time-triggered and event-triggered trafficscheduling. Different from the standard Controller Area Network (CAN),communication in TTCAN is performed according to a pre-computed, fixed(during system run) schedule that is called as TTCAN System Matrix. Thus,communication performance of TTCAN network is directly related to structure ofthe system matrix, which makes the design of system matrix a crucial process.The study in this thesis consists of the extended work on the development of asystematic approach for system matrix construction. Methods for periodicmessage scheduling and an approach for aperiodic message scheduling areproposed with the aim of constructing a feasible system matrix, combining threeimportant aspects: message properties, protocol constraints and systemperformance requirements in terms of designated performance metrics. Also,system matrix design, analyses and performance evaluation are performed onexample message sets with the help of two developed software tools.