Investigations on bulk glass forming ability of titanium based multicomponent alloys
Titanyum bazlı çok bileşenli alaşımların iri ve hacimli cam oluşturma eğiliminin incelenmesi
  1. Tez No: 224014
  2. Yazar: SILA SÜER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AMDULLA O. MEKHRABOV, PROF. DR. M. VEDAT AKDENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bu çalışmanın amacı Ti-bazlı alaşım sistemlerinin iri ve hacimli cam oluşturma eğilimini incelemektir. Bu incelemeler teorik ve deneysel olacak şekilde birbirini tamamlayan iki kısımdan oluşmaktadır.Alaşımların psödopotansiyel yaklaşımdaki elektronik teorisine dayanan teorik çalışmalar esnasında Ti-Zr, Ti-Co ve Ti-Cu ikili alaşım sistemleri incelenmiştir. Çok bileşenli Ti-bazlı alaşımların iri ve hacimli cam oluşturma eğilimini inceleyebilmek için her ikili sisteme çeşitli alaşım elementleri eklenmiştir. Çalışılmış olan sistemler arasında, Ti-Cu sisteminin en iyi iri ve hacimli cam oluşturma eğilimini sergilediği gözlemlenmiş ve bu sistemin cam oluşturma eğilimini arttırabilmek için Mn, Al ve Ni elementlerinin kullanılabileceği gösterilmiştir.Ti-Cu ikili ve Ti-Cu-(Mn, Al, Ni) çoklu alaşımların iri ve hacimli cam oluşturma eğilimi, ark ile ergitme ve savurmalı döküm yöntemleriyle deneysel olarak incelenmiştir. Bu alaşımların karakterizasyonu ise taramalı elektron mikroskopisi, X-ışınları kırınımı ve termal analiz yöntemleriyle gerçekleştirilmiştir. Ti60Cu35Mn5, Ti60Cu35Al5 ve Ti60Cu35Ni5 alaşımları üçlü alaşımlara örnek olarak üretilmiş ve karakterize edilmiştir. Bu üç sistemin arasında Ti60Cu35Mn5 alaşımının daha iyi iri ve hacimli cam oluşturma eğilimi gösterdiği belirlenmiştir. Bu sebeple bu üçlü sistem ana kompozisyon olarak seçilmiş ve Ti59Cu35Mn5Al1, Ti59Cu35Mn5Ni1 ve Ti58Cu35Mn5Al1Ni1 çoklu alaşımları üretilmiş ve incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the bulk glass forming ability (BGFA) of Ti-based alloy systems. These investigations were carried out in two main parts that are complementary to each other: theoretical and experimental.For theoretical studies, which are based on electronic theory of alloys in pseudopotential approximation, Ti-Zr, Ti-Co and Ti-Cu alloys were chosen as the binary systems. Alloying element additions were performed to each binary for the investigation of the BGFA of multicomponent Ti-based alloys. Among the three studied binary systems, Ti-Cu was found to exhibit better BGFA, and Mn, Al and Ni elements were found to be suitable for improving the BGFA of Ti-Cu binary alloy system.BGFA of Ti-Cu binary and Ti-Cu-(Mn, Al, Ni) multicomponent alloys were investigated with the experimental studies that were carried out with performing arc melting and centrifugal casting operations. The characterizations of these alloys were done with scanning electron microscopy, X-ray diffraction analysis and differential scanning calorimetry. Ti60Cu35Mn5, Ti60Cu35Al5 and Ti60Cu35Ni5 alloys were produced and characterized as examples for ternary systems. Among them, Ti60Cu35Mn5 system was found to have better indications regarding to BGFA. Therefore, it was chosen as the main composition and multicomponent alloys of Ti59Cu35Mn5Al1, Ti59Cu35Mn5Ni1 and Ti58Cu35Mn5Al1Ni1 were synthesized and characterized.