Hardware implementation of an active feature tracker for surveillance applications
Gözetleme uygulamaları için bir aktif öznitelik izleyicinin donanım gerçekleştirimi
- Tez No: 224026
- Danışmanlar: PROF. GÖZDE BOZDAĞI AKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Görsel algılayıcılar ve yüksek performanslı işlemcilerin bir araya getirilmesi akıllı görme sistemlerinin geliştirilmesine olanak sağlamıştır. Bu tezde, gözetleme uygulamalarında kullanmak üzere aktif, özerk bir sistem geliştirilmiştir. Önerilen sistem, kameranın bakış açısı içinde bulunan hareketli bir nesneyi otomatik olarak algılamakta ve nesneyi kameranın yatay-eğim-optik kaydırma özellikleriyle geniş bir alanda takip etmektedir. Ayrıca sistem bir alarm durumuna geçerek kullanıcıyı da uyarabilmektedir.Sistemin işleme birimi düşük maliyetli, yüksek performanslı video ve görüntüleme uygulamaları geliştirme ve değerlendirme platformu olan Texas Instruments'a ait DM642 Degerlendirme Modülüdür.
Özet (Çeviri)
The integration of image sensors and high performance processors into embedded systems enabled the development of intelligent vision systems. In this thesis, we developed an active autonomous system to be used for surveillance applications. The proposed system detects a single moving object in the field of view automatically and tracks it in a wide area by controlling the pan-tilt-zoom features of the camera. The system can also go to an alarm state to warn the user.The processing unit of the system is a Texas Instruments DM642 Evaluation Module which is a low-cost high performance video & imaging development platform designed to develop and evaluate video based applications.