Linear prediction for single snapshot multiple target Doppler estimation under possibly moving radar clutter
Doğrusal öngörünün tek gözlem ve hareketli olabilen radar kargaşası altında birden fazla hedefin doppler kestirimi için kullanılması
  1. Tez No: 224025
  2. Yazar: BAHA BARAN ÖZTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Darbeli Doppler radarlarında aynı katlanmış menzildeki birden çok hedefi, kara kargaşası ve hareketli kargaşa altında tespit edecek bir yapı geliştirilmiştir. Bu kapsamda radar tarafından tespit edilen hedefleri modelleyen birden fazla karmaşık üstel işaretin frekans, genlik ve fazlarının kestirimi, bir darbe grubunu kapsayan tek gözlem altında ve anten taraması kiplenimi ile şekillenen radar kargaşası varlığında incelenmiştir. En büyük olabilirlik kestirimi yöntemi belirtilmiş ve frekans ile genlik ve fazdan oluşan karmaşık çarpan için Cramér-Rao yansız kestirim değişinti alt sınırları çıkartılmıştır. Doğrusal öngörü yöntemi, Tufts & Kumaresan tarafından geliştirilen verimli uygulanışı ile birlikte, diğer yüksek çözünürlüklü frekans kestirimi yöntemleri ile karşılaştırılarak ve radar kargaşası için gerekli değişikliler yapılarak analiz edilmiştir. Çalışmamızın önemli özelliği, kullanılan yüksek çözünürlüklü çizgisel spektrum kestirim yöntemlerinin radar kargaşasını da bir karmaşık üstel işlev olarak modellemesidir. Doğrusal öngörü yönteminden önce uygulanabilecek sinyalin kargaşa ve gürültüden oluşan toplam enterferansa olan güç oranını (SIR) en yüksek değere çıkartan doğrusal zamanda değişmez filtrenin başarımı ortaya konmuştur. Algoritmalara girdi olarak verilen model derecesini bulmak için hedef ve kargaşa ayrımı yapmayan bir teknik geliştirilmiştir. Kargaşa bölgesi kavramı, hedefleri kargaşadan ayırmak için oluşturulmuştur. İncelenen algoritmaların hedef sınıflandırma probleminde kullanımı, helikopter ekosu ile ilgili literatür incelemesi verildikten sonra kısaca aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
We have devised a processor for pulsed Doppler radars for multi-target detection in same folded range under land and moving clutter. To this end, we have investigated the estimation of parameters, i.e., frequencies, amplitudes, and phases, of complex exponentials that model target echoes under radar clutter characterized by antenna scanning modulation with observation limited to single snapshot, i.e., one burst. The Maximum Likelihood method of estimation is presented together with the bounds on estimates, i.e., Cramér-Rao bounds. We have analyzed linear prediction, together with its efficient implementation invented by Tufts & Kumaresan, and compared its performance to other high resolution frequency estimation algorithms all modified to run under clutter. The essential part of the work is that line spectra estimation techniques model the clutter process also as a complex exponential. In addition, linear prediction combined with linear time?invariant maximum Signal to Interference Ratio (SIR) processor is analyzed. A technique to determine the model order, which is required by the frequency estimation algorithms, is presented that does not distinguish between targets and clutter. Clutter region concept is introduced to identify targets from clutter. The possibility to use these algorithms for target classification is briefly explained after providing a literature survey on helicopter echoes.