Integrating multi-period quantity flexibility contracts with a capacitated production and inventory planning
Çok dönemli miktar esnekliği kontratlari ile bütünleşik kapasiteli üretim ve envanter planlama
- Tez No: 224029
- Danışmanlar: PROF. DR. NESİM ERKİP, PROF. DR. SİNAN KAYALIGİL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2008
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bölümü
- Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalışma, çok dönemli Miktar Esnekliği kontratları altındaki üretim-envanter planlarının, sipariş taahhüt güncellemelerinin olasılık modeli ile entegrasyonuna genel bir yaklaşım sunmaktadır. Merkezi olmayan karar yapısı altında, kapasitesi sınırlı aynı zamanda fason üretimi teslim alabilen bir imalatçının, talep tahminlerini yuvarlanan ufuk bazlı belirleyen kontratlı alıcılarla çalıştığı bir sistem ele alınmıştır. Sipariş taahhüt güncellemelerinin zaman içinde nasıl geliştiği martingale talep tahmin evrim modeli ile modellenmiş ve kontrat revizyon limitleri bu modele dahil edilmiştir. İlgili karmaşık olasılık modelini kolaylaştırmak amacıyla, bu gelişmiş tahmin evrim modeline Markov rassal süreç bazlı yaklaştırma geliştirilmiştir. Rassal dinamik programlama çözüm yaklaşımı benimsenmiş ve tahmin evrim modeli temel alınarak, ilgili durum uzayı boyutlarını etkili şekilde azaltan bir yaklaşım sunulmuştur. Hızlı ve verimli çalışan bu rassal dinamik programlama kullanılarak, imalatçının sipariş taahhütleri ve fason üretim seçeneği varlığından nasıl fayda sağlayabileceği meselesi, imalatçının ilgili kararları arasındaki karşılıklı etkileşim analiz edilerek, deneysel olarak incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research introduces a general approach for integrating a probabilistic model of the changes in the committed orders with an analytical model of production and inventory planning under multi-period Quantity Flexibility contracts. We study a decentralized structure where a capacitated manufacturer, capable of subcontracting, serves multiple contract buyers who actually perform forecasts on a rolling horizon basis. We model the evolution of buyers' commitments as a multiplicative forecast evolution process accommodating contract revision limits. A finite Markovian approximation to this sophisticated evolution model is introduced for facilitating the associated complex probability modeling. We implement computational dynamic programming and introduce an effective approach for reducing state-space dimensionality building upon our forecast evolution structure. Computational investigation demonstrates how the manufacturer benefits from the existence of order commitments and subcontracting option by analyzing the interplay of decisions.