II. Abdülhamid Dönemi'nde İstanbul bahçeleri (1876-1909)
Gardens of Istanbul during the reign of Abdulhamid II (1876-1909)
  1. Tez No: 224044
  2. Yazar: FİKRİYE PINAR ALTINER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYGÜL AĞIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Peyzaj Mimarlığı, Architecture, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
II. Abdülhamid Dönemi'nde İstanbul Bahçeleri (1876-1909) başlıklı bu tez çalışmasında, II. Abdülhamid'in yaptırılmalarında ve uygulanmalarında birinci dereceden etkili olduğu bahçe tasarımları incelenecektir.Bu tezin kapsamında; giriş bölümünün ardından, ikinci bölümde dönemin İstanbul'unun sosyo-kültürel yapısı incelenmiş, özellikle bu dönemde en yoğun gelişimin olduğu Beyoğlu ? Pera bölgesi üzerinde durulmuştur. Kaynak olarak, Goad haritalarından yararlanılmıştır. Üçüncü bölümde 19. yüzyılda Avrupa'da, dönemin mimari özellikleri ve bahçe tasarımlarına değinilmiştir. Çünkü, II. Abdülhamid Dönemi saray, kasır ve köşk bahçelerinin yanı sıra kamusal alanlarda bahçe uygulamalarının artması ile birlikte peyzaj uygulamaları açısından, Avrupa ile eş zamanlılık göstermiştir.Dördüncü bölümde, II. Abdülhamid Dönemi'nde İstanbul Bahçeleri ile ilgili katalog çalışması yapılmıştır. Çalışma kapsamında Başbakanlık Osmanlı Arşivlerin'den bulunan belgeler kaynak olarak kullanılmıştır. Arşiv belgelerinin çevirmeleri yapılarak çalışmaya eklenmiştir. Bu bölüm içinde seçilmiş olan bahçeler konumları, tasarım özellikleri ve bileşenleri, bitki çeşitliliği ve günümüzdeki durumları açısından incelenmişlerdir. Günümüze kadar kendini koruyabilmiş olan bahçe örneklerinin görsel olarak desteklenmesi amacı ile izin verilen tüm bahçelere girilmiş, güncel fotoğraflar çekilerek, varolan yazılı kaynaklar desteklenmiştir. Bahçe öğelerinin karşılaştırılması ve bitki çeşitliliği rahat okunabilmeleri açısından tablolara dökülmüştür.Çalışmanın son bölümünde ise, II. Abdülhamid Dönemi'nde uygulanmış olan bahçe tasarımları günümüzdeki durumları açısından değerlendirilmiş, Avrupa'daki benzerleri ile karşılaştırılmış ve bu karşılaştırma sonucunda, ülkemizdeki tarihi bahçelerin de Avrupa'daki benzerleri gibi kültürel miras olarak korunmaları gerektiği vurgulanarak çalışma sonuçlandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study titled as“Gardens of İstanbul During The Reign of Abdulhamid II (1876-1909)”intends to research and analyze the garden designs which were applied and constructed with the orders of Abdulhamid II.In this extent; after the introduction, Istanbul's socio-cultural structure of the era has been examined, the region which had the most concentrated development at the time, Beyoglu-Pera has been underscored in the second section; Goad maps are used as reference. The developments in landscape architecture and garden designs in 19th century Europe has been examined in the third section because the garden designs of the palaces, pavilions and kioks in Istanbul during the reign of Abdulhamid II has shown synchronization with the garden designs in Europe in 19th century.Catalog study has been prepared about the Istanbul Gardens during the reign of Abdulhamid II in the fourth section. The documents and references which was related to the aim of this study found in the Başbakanlık Osmanlı Arşivleri and has translated from Ottoman to Turkish and added to the study. The conditions of the selected gardens both current and past, the characteristics of design and the vegetation envantory of the gardens has been examined and analyzed. Inscriptive references which were already been existing has been supported by the photographs that has taken in the present time because some of the gardens don?t have any upgraded photographs or some of them hasn?t got any at all. The photographs of the gardens were taken by the permission of the administrative officials. Characteristics of design and vegetation envantory has been transcriptted in to charts for comparison.As a conclusion, garden designs which were applied and constructed with the orders of Abdulhamid II has been evaluated briefly and they are compared with the garden designs in Europe at the 19th century. The historical gardens of Istanbul must be protected and restored as cultural heritages just like the examples in Europe and this evaluation was one of the most significant conclusions of this study.