Evaluation of joint small projects in border regions in the process of European Integration
Avrupa Birliği ile bütünleşme sürecinde küçük ölçekli projeler fonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 224051
  2. Yazar: ERVİN SEZGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAN GEZİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Bölümü
  12. Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
`AVRUPA BİRLİĞİ İLE BÜTÜNLEŞME SÜRECİNDE KÜÇÜK ÖLÇEKLİ PROJELER FONUNUN DEĞERLENDİRİLMESİ' başlıklı tezin amacı küçük ölçekli sınır ötesi işbirliği projelerinin yerel topluluklar üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesidir. Genelde küçük ölçekli işbirliği projelerinin, özelde de AB'nin Küçük Projeler Fonu ile gerçekleşen projelerin yerel toplulukların kalkınmasında ve AB ile bütünleşmesinde olumlu yönde rol oynadıkları iddia edilmektedir.Projelerin hedefleri ve bütçeleri ekonomik kalkınmanın birinci öncelik olarak ele alınmasını engellediğinden bu çalışma, küçük ölçekli projeleri özellikle sosyal ve ekonomik anlamda sınır bölgelerinde yaşam kalitesinin arttırılmasına yönelik basit katkıları yönünden incelemektedir. Küçük ölçekli işbirliği projelerinin bütünleşme sürecine olumlu yöndeki katkısının üç temel sebebi olduğu iddia edilmektedir. Öncelikle ortak sorunları çözmek ya da insanların hayat kalitelerini iyileştirmeye yönelik yapıları sınırın iki tarafındaki insanların birbirilerini tanımalarına ve sorunlar karşısında birleşmelerine olanak sağlamaktadır. İkinci olarak ortak ilgi alanları olan insanları buluşturmakta yardımcı olarak karşılıklı etkileşimleri arttırırlar ve son olarak da toplumun farklı kesimlerinin (öğrenciler, doktorlar, sanatçılar, kadınlar vs.) işbirliği sürecine dahil olmasını teşvik ederek bütünleşmenin neden olabileceği olumsuz etkileri azaltırlar. Bu amaçla fon desteği ile uygulanan projeler hakkında farklı Avrupa ülkelerinin deneyimlerini kapsayan, 9 farklı sınır bölgesinden 78 projeden oluşan bir araştırma yapılmış ve varsayımları desteklemek amacı ile bir anket düzenlenmiştir. Sonuçlar ana hipotezin doğrulamasını sağladığı gibi fona dair bazı eksikliklerin tespit edilmesinde de yardımcı olmuştur.
Özet (Çeviri)
This study of `EVALUATION OF JOINT SMALL PROJECTS IN BORDER REGIONS IN THE PROCESS OF EUROPEAN INTEGRATION? aims to evaluate small projects in terms of their impacts on local communities. It is argued that small co-operation projects in general and more specifically the Joint Small Projects Fund (JSPF) of the European Union have a special importance in the development of border regions and generating integration among local communities bordering each other.Due to the scope and budget of the projects, general economic development has been left to further investigation thus this study mostly focused on exploring to reveal simple improvements in peoples daily lives, either economically or socially. It is found that in terms of integration, the small projects positively support the process in three ways. It is designed based on problem solving or improving the quality of life of local people through innovative activities, which enables people of two sides of the border to let to know their similarities and unite against common problems. Second, it helps people in meeting others with similar interests, which increase the level of interaction. Third, it has capability to avoid the negative impacts of integration by fostering participation, and encouraging all parts of border society, for example, students, women, sportists, hunters, doctors and the like, to be involved in projects. For this purpose, first a case study with 78 beneficiaries of the Fund from 9 different cross-border regions among Europe was realized to verify aforementioned impacts. Then a questionnaire was designed and applied as a supplementary. The findings proofed the main hypothesis and indicated some shortcomings of the fund in terms of evaluated objectives as well.