Balıkesir yöresinde hayvansal tütün zararlıları
The harmful pests of tabacco in Balikesir region
- Tez No: 22406
- Danışmanlar: PROF.DR. ORHAN A. SEKENDİZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Zooloji, Zoology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Balıkesir yöresinde tütün CNicotia.no. ta.ba.cxjm L.J>' lere fidelik ve tarla dönemlerinde zararlı olan böceklerin morfolojik tanınmaları, yayılışları ve zararlarını belirlemek amacı ile 1990 ve 1992 yıllrında yapılan çalışmaların ilk aşamasını Balıkesir Merkez, Savaştepe, Sındırgı, Bigadiç, İvrindi ve Manyas ilçeleri ve köylerinde toplam 17 örnekleme noktasında yapılan survey çalışmaları oluşturmuş tur. Bu amaçla, fidelik döneminde 45 gün ara ile 2 ve tarla döneminde 30 gün ara ile 4 survey yapılmış, böcekler toplanmış, yayılış alanları ve zarar şekilleri saptanarak kolleksiyonları yapılmıştır. Toplanan böceklerin; Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Entomoloji ve Zirai Zooloji Kürsüsünde ve Hacettepe Üniversitesi Biyoloji Bölümünde teşhisleri yaptırılmıştır. Çalışma dönemimiz boyunca araştırma alanımızda 4 takıma ait 10 familyaya bağlı zararı önemli 13, 1 takıma ait 3 familyaya bağlı yararlı 5 olmak üzere toplam 18 tür tesbit edilmiştir. Bunlardan Aiolopus strepens (Latr. ) CORTHOPTERAJ Acrididae) 5 Calliptamus italicus L. C0RTH0P- TERAî Catantopidae} ; T&ttigonia viridissima L. CORTHOPTERAJ TettigoniidaeD ? Melanogryllus des&rtus (Pali.) CORTHOPTERAJ Gryllidae}; Gryllotalpa gryllotalpa L. CORTHOPTERAJ Gryllo- talpidaeD; Mysus p&rsicae Sulzer CHOMOPTERAJ AphididaeD ; Nezara viridula L., Dolycoris baccarxon L. C HETEROPTERAJ PentatomidaeD ? Macrolopxis caliginosxis Wagner Dicyphxis hya- linipennis (Burmeister) C HEREROPTERAJ Miridae) ? Corisxis hyoscyami CL. J> C HETEROPTERAJ Rhopalidae) î Heliothis armig&- ra Hbn., Peridroma saxicia Hbn. CLEPİDOPTERAJ Noctuidae} önemli türler olarak belirlenmiştir. ikinci derecede önemli bulunan diğer türler ise Orius niger (Wolff) C HETEROPTERAJ AnthocoridaeD ; Nabis ferus (L.), Nabis punctatus Cos t a C HETEROPTERAJ Nabidae) ; D&ra&ocoris rutilus (H. -S. ), Deraeocoris ser
Özet (Çeviri)
The purpose of this study which was made between 1990 and 1992 in region Balıkesir is to determine the mor phology, distribution and damage of the pests which become injurious on Tabacco ( Nicotiana La.ba.cum L. ). The first step, of this studay was made Balıkesir center, Savaştepe, Sındırgı, Bigadiç, ivrindi and Manyas provinces in total 17 sampling points as a survey. On this purpose, in the seedling stage two surveys 45-day interval and in the field stage four surveys with 30-day interval were made, pests were collected, distribut ion area and demaging types were determined and were made collection. We had the collected pests identified in the University of Ege, Agriculture Faculty, Department of Ento mology and Department of Biology at Hacettepe University. During our studying time we identified, total 18 Species which belong to 13 Families of 5 Orders were establishhed. The 13 of these Species which belong to 10 Families of 4 Orders are primary injurious pests and 5 of these Species which belong to 3 Families of 1 Order are useful pests. From these species A. s tr&p&ns (Latr) C. i talicus (L. ), T. viridissima L., M. d&sertus (Pall. ), C. gryl total pa (L. ), M. persica& (Sulz. ), N. -viridula (L. ), D. baccarxun (L. ), M. caliginosus Wagner, D. hyal inip&nnis ( Burmeister ), C. hyoscyami (L. ), H. armig&ra (Hiibn)., P. saucia (Hübn) were determined as important species. The species found as secondary important are olso Û. nig&r (Wolff.), N. f&rxLS (L.), N. punctatus Costa, £>. i^utilus (H.-S. ), D. ser&nus D. Sc. The all pests which were found during the studyings were examined with the great care, whichever population density they have and was tried to give on new knowledge on the informations reletad with the fauna. Detailed informat ion about the Tabacco pests by recognizing and introduct ion.