Böbrek kütlelerinin tanı ve ayırıcı tanısında ultrasonografi ile bilgisayarlı tomografinin değeri
- Tez No: 22405
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜLEÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyodiagnostik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET Böbrek kitlelerinin tanı ve ayırıcı tanısında US ve BT' nin duyarlılıklarını ve teşhiste kullanılma sıralarını araştırmak üzere, Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi klinik ve polikliniklerinden gönderilen -42 olgu porospaktif olarak incelendi, Olguları n 13 '“ ü kadın5 29' u erkekti. Yaşları 4ay ile 77 yıl arasında idi.Olguları n 35”ine heriki tetkik birlikte,4' üne sadece US, 3'üne sadece BT uygulandı. En sı k rastlanan lezyon grubu renal parankin» tümörü olupjll (X26,2)olgu idi=Yedi olgu (%16,2) simple kist,3.olgu (%7, 2 } an j iOiTival ipofn, 3 olgu(%7.2) bilateral polikistik hastalık,3olgu{%7,2} perirenal heınatom, 3 olgu(%7,2} hidronefras, 3 olgu (%7.2) Wilms Tümörü,2 olgu(%4.B) lenforna,2 olgu(X4.8) kist hicatik, 2 olgu (%4,8) ürinoma idi,Transisycnel hücreli karsinofn,metastaz ve abse ise birsr olau(%2,4) olarak tespit edildi Çalışmanızda kütle tespitinden US %'?7, BT ise %100 du51 yarlı bulundu. Benign -malign ayırıcı tam ve spesifik tanıya yaklaşımda ise US %89, BT %97 başarılı idi. Çalışmamız ile böbrek kütle lezyonlarının tespiti ve solitkistik ayrımında;BT 'den belirgin farkı bulunmayan US' nin ucuz, kolay uygulanabilir ve bulunabilir olması ve iyonizan ışın içermemesi nedeniyle ilk yöntem olması gerektiği sonucuna varı İdi.Ancak tanının kesinleştirilmesi ve lezyonun yayılımının doğru değerlendirilmesinde olguların ancak %15' inde yeterli bulunmuştur. Kalan % 85 olguda BT'nin mutlaka uygulanması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY From September 1990 to September 1991 42 patients with a clnical history suggestive of, renal mass were assessed prospectively by US and CT. Patients were 4 months - 77 years old; 13 were women and 29 were men. In 35 cases both US and CT in 4 cases only US and in 3 cases only CT were used. Renal parenchymal tumours in 11 (26. 2%).simple cysts in 7 (16.2%), ang i omyo lipomas in 3 (7.2%), bilateral polycystic kidney diseases in 3 (7. 2%) »perirenal hematomas in 3 (7.2%), Wilm's tumours in 3 (7.2%), lymphomas in 2 (4.8%), hydatid cysts in 2 (4.8%), urinomas in 2 (4.8%) patients were found. Also transitional cell carcinoma, abscess and metastasis each were found in one patient, total in 3 cases. In our study, the mass detection sensitivity was found to be 97% for US and 100% for CT.However, in differential di agnosis of benign-malign disease US 89% and CT 97% were sen sitive.59 We conclude that, in detection of renal masses and dif ferentiation of solid-cystic lesions US must be the first method to be applied, for its being not substantially diffe rent than CT, and also being easy to apply, non-costly and having non-ionizing radiation. Nevertheless, in proven diag nosis and in precise evaluation of lesion spreads, it is found to be qualified in only 15% of the cases. In the rest (85%) of the cases CT is mandatory.