Tavşanlarda skolisidal ajan kullanımına bağlı sklerozan kolanjit oluşturulması
- Tez No: 22407
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
69 ÖZET Bu çalışma skolisidal ajanların, özellikle %0.5 gümüş nitratın karaciğer ve safra kanallarına olan etkisini ve sekonder sklerozan kolanjite neden olup olmadığını araştırmak amacıyla Kasım 1991-Ağustos 1992 tarihleri arasında Ereiyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Deneysel Cerrahi Araştırma Merkezi ' nde yapıldı. Her biri 15 tavşandan oluşan üç grup tavşan çalışmaya alındı. Lâparotomi yapıldıktan sonra 1. grubun safra yollarına serum fizyolojik, 2. gruba %0.5 gümüş nitrat, 3. gruba ise %5 formalin enjekte edildi. Bu esnada karaciğer kama biopsisi ve SGOT, SGPT ve ALF çalışılması için kan serum b'rnekieri alındı. Her gruptan beser tavşan 1., 4. ve 8. haftalarda sakrifiye edildiler. Sakrifikasyon esnasında aynı biyokimyasal parametreler için kan serum örneklerinin yanısıra, histopatolojik inceleme için de karaciğer, safra kesesi ve koledokbiopsileri alındı.70 Serum fizyolojik grubunda gerek biyokimyasal, gerekse histopatolojik olarak bir değişiklik gözlenmedi. Formalin grubunda 8.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study was performed in the Experimental Research Laboratory at the University of Erciyes. between November 199İ and August 1992: to investigate the effect of scolicidal agents, especially silver nitrate 0.5%, on liver and biliary ducts and to find out whether, these agents caused to secondary sclerosing cholangitis or not. Three groups of rabbits were taken in this study. Each group was included 15 rabbits. After laparotomy; the first group of rabbits was given sodium chloride 0.9-% into the biliary tract, the second group of the rabbits was given silver nitrate 0.5%, and the third group of the rabbits were given formaline 5%. Blood samples for SGOT, SGPT and ALP analyses and liver wedge biopsies were taken. Five rabbits from each group were sacrified at the end of the first, fourth and eighth weeks.The liver,, the gall bladder and the choledoc biopsies for histopathological study were done. There was no histopathological and biochemical change in the first group. Tne eighth week ALP values were significantly different from the beginning values in the formaline group (pi 0.05). Tne first and eighth week SGOT values and the eighth week ALP values were significantly different from the beginning values in the silver nitrate group (pi 0.05). In both of the formaline and the silver nitrate groups, some of the macroscopic findings and most of microscopic findings of secondary sclerosing cholangitis were found. In conclusion, it is proved that the silver nitrate 0.5% may also cause to sclerosing cholangitis, like formaline, that had already been proved previously. Therefore in the treatment of hydatid disease, any sclerosing scolicidal solution should not be given into the cyst cavity, unless the solution must be proved not to be responsible for sclerosing cholangitis.