Deneysel akciğer kist hidatik modelinde hipertonik saline, povidone-iodine, albendazol solusyonlarının skolosidal etkinliğinin karşılaştırılması
- Tez No: 175105
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BAŞOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Giriş: Kist hidatiğin cerrahi tedavisinde önemli sorunlarından biri sekonder hidatidozistir. Literatürde deneysel olarak gerçekleştirilen akciğerde sekonder hidatidozis çalışmasına rastlamadık. Çalışmamızda deneysel modelle kist inokülasyonun ortaya konulmasını ve sekonder hidatidozisin skolosidal ajanlarla önlenebilirliğmi araştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Çalışmada New Zelland cinsi tavşanlar kullanıldı. Araştırma, 8'er tavşandan oluşan 4 grup olarak yürütüldü. 1. gruba fertil kist sıvısı, 2. gruba %2'lik albendazol+ Fertil kist sıvısı 3. gruba %20'lik Hipertonik saline+ Fertil kist sıvısı 4. gruba %10'luk povidone-iodine + Fertil kist sıvısı hazırlanıp intraplevral aralığa shiba iğnesi ile verildi. Başlangıçta ve kist gelişimini incelemek için 6. ve 16 .aylarda toraks BTT çekildi ve IHA testi çalışıldı. Bulgular: Kistlerin gelişimi başlangıçta, 6. ve 16 .aylarda çekilen BTT görüntüleri ile kaydedildi. Kontrol grubunda 3 tavşanda pnömotoraks ve kist, 4 tavşanda parankimal nodul tespit edildi. Nodüllerin histopatolojik incelemesinde kist oluşumu gösterildi. % 87.5 oranında kist oluşumu saptandı. Kontrol grubunda 1 denekte ( % 12.5 ), albendazol grubunda 2 tavşanda (% 50), hipertonik serum sale grubunda 1 adet tavşanda (%12.5), povidone-iodine grubunda 3 tavşanda (%37.5) plevral kalınlaşma izlendi. Kist oluşumu, IHA ve eozonofili değeri kontrol grubunda diğer gruplara göre yüksek olarak bulundu. Sonuç: Bu çalışmanın sonunda akciğerde sekonder hidatidozis oluşumu deneysel olarak gösterilmiş olup, nüksleri önlemede topikal skolosidal ajan kullanılmasının gerekli ve yararlı olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Secondary hydatidosis is one of the important problem in the treatment of hydatic cyst. There is no experimental study about secondary pulmoner hydatozis in the literature. We aimed to manage experimental cyst inoculation and investigate prevention of secondary hydatozis via the protoscolosidal agents. Material and methods: In our study, there were 32 New Zelland rabbits. We divided them into 4 group. In group 1, fertile cyst solution was enjected to intrapleural space by shiba needle. In group 2, fertile cyst solution and 2% albendazole were enjected together. In the group 3, fertile cyst solution and 20% hypertonic saline were enjected together. In the group 4 fertile cyst solution and 10% polyvinylprolidon were enjected together. We had applied thorax CTT at the begining, sixth and sixteenth months and IHA test for the evaluation of cyst development. Results: We recorded development of cysts by CTT which had been taken at the 6th and it 16 months. In the control group, we detected pnomothorax and cysts in the 3 rabbits and paranchimal nodules in the 4 rabbits. When nodules were inspected histopathologically, cyst development occured in the 87.5% of them. Pleural thickening has occured 1 rabbit (12.5%) in the control group, 2 rabbits (50%) in the albendazole group, 1 rabbit (12.5%) in the hypertonic saline solution group and 3 rabbits (37.5%) in the polyvinyliyodur group. The cyst development, IHA and eozinophyl values were higher in the control group than other groups. Result: In this study, we had showed that secondary hydatozis development is possible experimentally and the use of topical scolosidal to prevent reccurences is usefull and necessary.