Karaciğerin aralıklı ve kalıcı iskemisinde kollaterol gelişimi
  1. Tez No: 22422
  2. Yazar: ENGİN OK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET BİLGE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Karaciğer tümörlerinin tedavisinde hepatik dearterializasyon ile elde edilen iskemi, hızla gelişen kollateraller nedeniyle geçicidir. Bu kollateral gelişimini önlemek amacıyla aralıklı iskemi yöntemi ortaya atılmıştır. Karaciğerin kalıcı ve aralıklı iskemisinde kollateral gelişimini karşılaştırmak amacıyla deneysel bir çalışma planlandı. Kalıcı iskemi grubunda yedi, aralıklı iskemi grubunda yedi köpek çalışmaya dahil edildi. Her iki grupta hepatik dearterializasyon yapıldı. Birinci grupta (Kalıcı iskemi), hepatik arter gastroduodenalarterin proksimalinden kalıcı olarak bağlandı. İkinci grupta (Aralıklı 59iskemi), 8 numara Foleyden yapılan cihaz ile hepatik arter aynı yerden dıştan bası ile tıkandı ve bir saatlik tıkama sonrası yeniden acildi. Tıkama işlemleri günde iki kez tekrarlandı. Birinci grupta beş, ikinci grupta altı köpek üç haftalık iskemi süresini tamamladı ve anjiografileri çekildi. Anjiografi sonrası köpekler öldürülüp abse, arterial trombus gelişimi, karın içi yapışıklık ve karaciğer nekropsisi yönünden değerlendirildi. Anjiografi sonrası iki grup arasında kollateral gelişimi değerlendirildi. Aralıklı iskemi grubunda bir köpekte kollateral gelişirken, kalıcı iskemi grubundaki tüm köpeklerde kollateral gelişti. Aradaki fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (Fisher Kesin Khi Kare testi,p = 0.013) Aralıklı iskemi, kalıcı iskemiye oranla kollateral gelişiminin az olması bakımından belirgin bir üstünlüğe sahip olmakla beraber, karaciğerin tam dearterializasyonu pratik olarak mümkün değildir. 60
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ischemia constituted by hepatic dearter ia 1 i zat ion in therapy of hepatic malignancies is transient, because of rapid formation of collaterals. In order to prevent it, the transient repeated ischemia was suggested. An experimental study was planned to compare the collateral occurance in the persistent ischemia and transient repeated ischeamia of the liver. Fourteen dogs (seven persistent ischemia, seven transient repeated ischemia) were taken in this study. Hepatic dearter ia 1 i zat ion were performed in both groups. In the first group (persistent 61ischemia), hepatic artery was ligated persistently before the gast roduodena 1 artery. In the second group (transient repeated ischemia), hepatic artery was occluded externaly on the same area as the first group by means of a device modified from 8 number Foley catheter and after one hour occlusion it was opened. Occlusions were repeated two times in a day. Five dogs in the first group and six dogs in the second group were complated three weeks ischemia period and angiography were taken in all. The dogs were sacrified after the angiography and examined for probable abscess formation, arterial trombosis, peritoneal adhesions and the liver necropsies. After angiography, two groups were examined for collateral occurance. However one collateral occured in the transient repeated ischemia group, in persistent ischemia group, collateral occured in all dogs. The differance between two groups about collaterals are statistically significant (Fisher Absolute Kh i Square Test, p=0.013). The transient repeated ischemia is superior to the persistent ischemia in the wiev of less collateral occurence but, in the practise, the 62exact dearteri a 1 i za i ton of the liver impossib le. is 63