Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Eğitim ve Araştırma Hastanesi kadın hastalıkları ve doğum anabilim dalı polikliniğine başvuran 15-49 yaş grubu evli kadınların 3.basamak sağlık hizmetlerinden yararlanma durumlarının
  1. Tez No: 22423
  2. Yazar: CANAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MUALLA AYKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
65 6. ÖZET Bu çalışma, 15-49 yaş arası evli kadınların 3. basamak sağlık hizmetlerinden yararlanma durumlarının değerlendirilmesi amacıyla Erciyes Üniversitesi, Gevher Nesibe Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı polikliniğine başvuran 500 kadın üzerinde yapılmıştır. Hazırlanan anket formu 15.1.1991 ve 15.2.1992 tarihleri arasında, hastalarla karşılıklı görüşülerek dolduruldu. Elde edilen veriler kodlandıktan sonra, gerekli istatiksel analizler yapılarak bilgisayarda değerlendirildi. Araştırma grubunu oluşturan kadınların % 25.0'ini 15-24, % 52.4'ünü 25-34, % 22.6'sını da 35 ve üzeri yaş grubundan kadınlar oluşturmuştur. Kadınların % 40.4'ü, eşlerinin % 75.2'sinin eğitim durumu ortaokul ve üzeri olup kadınların eğitimi eşlerininkine göre düşük bulunmuştur. İlk evlilik yaşları ortalaması 19.5, ilk gebelik yaşı ortalaması 20.6 olan kadınların eğitim durumlarının da bu ortalamaları etkilediği düşünülmüştür. Kadınların % 32.8'i etkin yöntemle olmak üzere % 55.2'si aile planlaması yöntemi kullanmaktadırlar. Kadınların % 85.2'si emekli sandığı, SSK ve Bağ-kur gibi sosyal güvenlik kurumlarının çatısı altındadır. Üniversite hastanesine başvuran kadınlardan % 21.4'ü daha önce sağlık ocağına, % 11.2'si ise 2. basamak sağlık kuruluşlarına başvurmuşlardır. % 15.6'sı ise hiçbir sağlık kuruluşuna başvurmadan doğrudan üniversite hastanesine başvurmuşlardır. % 84.4'ü şevkli gelmiştir. Şevklerin % 8.8'i sağlık ocağından, % 71.8'i, kurum doktorlarından, %66 3.8'ide 2. basamak sağlık kuruluşlarından yapılmış olup, sağlık ocağından, yapılan şevklerin % 99'u tanı konulmadan yapılmıştır. Kadınlardan.bir sağlık kuruluşu seçiminde üniversite hastanesini tercih edenlerin oranı % 78.4 tür. Üniversite hastanesine başvurmadıklarında yine diğer üniversite hastanelerinden birini tercih edeceklerini ifade edenler % 78.6 dır. Üniversite hastanelerini tercih edenler de ilk üç sırayı tam teşekküllü olma ( %38.8) iyi bakım (% 22.0) ve ilgi (% 20.0) faktörleri yer almaktadır. Yapılan muayeneler sonucunda, kadınların % 45.2'ne gebelik, % 5.2'sine infertilite, % 5.0'ine kontrol, % 40.0'ına kadın hastalıkları, % 4.6'sına da diğer tanılar konmuştur.
Özet (Çeviri)
67 7. SUMMARY This study has been done on 500 women aged between 15-49 who refered to obstetrics and gynaecology department's polyclinic of Erciyes University in order to find the usage of tertiary stage health services. The prepared guestionnaire form was filled mutually with the patients between 15.1.1991 and 15.2.1991. Having coded the obtained data and by making the necessary statistical analysis, they are evaluated on the computer. 25.0 % of the women in the research group are aged between 15-24, 52.4 % are aged between 25-34 and 22.6 % are 35 or more. Educational level of 40.4 % of the women and 75.2 % of their spouses are at least secondary school or a higher school graduate and it is found that educational level of the women lower than their spouses. It is thought that the average age of the first marriage of the women which is 19.5 and average age of the first pregnancy which is 20.6 is affected by their level of education. 32.8 % of the women being active, 55.2 of them are using family planning methods. 85.2 % of the women are members of social security organizations (Such us Emekli Sandığı, Sosyal Sigortalar Kurumu and Bağ-Kur). 21.4 % of the women who have referred to university hospital, previously have consulted to a primary health unit and 11.2 % of them have consulted to a secondary health centers and hospitals. 15.6 % of them have directly referred to the university hospital without consulting to any health organizations. 8.8 % of these referrings have been done by primary health units, 71.8 % of them are from their own physicians of the organizations and 3.8 % of them are from secondary health centers and hospitals and 9968 % of the referrings which are done by primary health units are done without any diagnosis. When the women are asked to make a health organization choice, 78.4 % of them have chosen the university hospital. When they have not applied to the university 78.6 % of them have stated that they would choose one of the other university hospitals. The first three reasons for them in choosing the university hospitals are well-organization (38.8 %), good-care (22.0 %) and interest factors (20.0 %). As a result of the examinations, 45.2 % of the women are diagnosed pregnant 5.2 % of them are diagnosed with infertility, 5.0 % of them are followed-up, 40.0 % of them diagnosed with gynecological diseases and 4.6 % are diagnosed with the other.