Belediye otobüsü sürücülerinin risk alma davranışlarının incelenmesi
Studying the risk taking behaviour of the city bus drivers
  1. Tez No: 224229
  2. Yazar: SELMA ÇALIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİLAL ÖZCEBE, PROF. DR. NAZMİ BİLİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Psikoloji, Public Health, Accidents, Psychology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Profesyonel sürücüler fiziksel çevre, çalısma kosulları veyogun is stresi nedeniyle saglık ve güvenlik riskleri yüksek bir gruptur. Bireysel riskalma davranısları bu risklerin kolaylastırıcısı ve sonucu olarak risk yönetiminin önemlibir bilesenidir. Bu çalısmanın amacı, sehir içi ulasımında çalısan soförlerin risk almadavranıslarının, bu davranısları etkileyen kisilik özelliklerin ve bunların is kazalarınakarısma ile iliskisinin incelenmesidir. Arastırmaya Ankara sehir içi ulasım hizmetlerindeçalısan 498 belediye otobüsü soförü katılmıstır. Veri toplama aracı olarak demografikbilgiler, çalısma kosulları ve risk alma davranısları bilgi formu ve Arnett HeyecanArama Ölçegi kullanılmıstır. Katılımcıların yas ortalaması 38,8 (ss 6,6), toplam soförlüksüresi ortalaması 19,0 yıl (ss 6,7), hizmet süresi ortalaması 8,0 (ss 6,5) yıldır. Soförlerin%32,9'u ilkokul, %39,6'sı ortaokul/ilkögretim, %27,1 lise mezunudur. Soförlerin%63,4'ü son bir yıl içinde kazaya karısmıstır. %68,5'i en az bir riskli saglık, %63,7'siriskli sürücülük, %53,1'i her iki boyutta da risk alma davranısı göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Professional drivers are a group with high health and safetyrisks due to physical environment, working conditions and intense work stress.Individual risk taking behaviour is an essential component of the risk management as afacilitator and consequence of these risks. The aim of this thesis is to study the risktaking behaviour of the city bus drivers, the personal characteristics affecting thisbehaviour and their relation with the involvement in occupational accidents. Theresearch included 498 city bus drivers working in the transportation services within thecity of Ankara. As a data collection means, demographical data, working conditions andrisk taking attitudes information sheet as well as Arnett Sensation Seeking Scale havebeen used. The average age of the participants is 38,8 (standard deviation 6,6), averagetotal driving experience is 19,0 years (sd 6,7), average service history is 8,01 years (sd6,5). 32,9% of the drivers are primary school graduates, 39,6% is secondary/primaryschool graduate and 27,1% is high school graduate. 63,4% of the drivers have beeninvolved in an accident.