İmpingement Sendromu olan hastalarda omuz kuşağı kasları ve skapular kasların kassal ve fonksiyonel değerlendirilmesi
The muscular and functional evaluation of shoulder and scapular muscles in patients with Impingement Syndrome
- Tez No: 224230
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu çalışma, omuz impingement sendromunda omuz kuşağı ve skapular kasların kassal ve fonksiyonel açıdan ne derecede etkilendiğini incelenmek amacıyla 20 hasta ve 18 sağlıklı birey üzerinde gerçekleştirilmiştir. Deney grubundaki olguların 13'ü kadın 7'si erkek olup, yaş ortalamaları 44.05 ? 8.95 yıldır. Kontrol grubundaki olguların 13'ü kadın 5'i erkek olup yaş ortalamaları 41.06 ? 15.01yıldır. Çalışmaya Neer'e göre Evre I ve Evre II impingement sendromu olan ve impingement test sonuçlarından bir veya daha fazlası pozitif olan olgular dahil edilmiştir. Tüm olguların ayrıntılı hikâyeleri ve fiziksel özellikleri not edildikten sonra ağrı, kas kuvveti (Cyriax testi, dinamometrik ölçüm, EMG), kas kısalıkları ve fonksiyonel durum (SST, ASES, Constant&Murley) açısından değerlendirilmiştir. Elde edilen sonuçlar, hem grup içi, hem de kontrol grubu ile karşılaştırılmıştır. Deney grubunda Cyriax'a göre ve dinamometre ile yapılan kas testlerinde, sonuçlar hem grup içi, hem de kontrol grubu ile karşılaştırıldığında daha düşük çıkmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
This study has been carried out on the 20 subjects who are suffering from impingement syndrome and 18 healthy subjects to investigate how much influenced the shoulder and scapular muscles in impingement syndrome. The study group was consisted of 13 female and 7 male with a mean age of 44.05±8.95 years. The control group was consisted of 13 female and 5 male with an average age of 41.06±15.01 years. The subjects who have Grade I and Grade II according to Neer?s classification and have one or more positive impingement sign were included in the study. All the subjects have been evaluated for pain, muscle strength (Cyriax test, Dynamometric evaluation, EMG) muscle tightness and functional level after recorded their history and physical characteristics. All the results taken from the measurements have been analyzed within the study group and with control group.