İki farklı implant yüzeyinin kemik içi stabilite ve krestal kemik kayıpları uzerine etkilerinin; iki farklı abutment tipinin hasta memnuniyetlerinin karşılaştırılması
Comparison of the effects of two different dental implant surfaces on stability and crestal bone resorption and comparison of patient satisfaction of two different abutment types
  1. Tez No: 224273
  2. Yazar: ONUR GEÇKİLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN BİLGİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 272
Özet
Dental implantların primer stabilitesinin başarılı bir osseointegrasyon için ön koşul olduğu belirtilmektedir. Dental implantların yüzeylerinde primer stabilitenin sağlanması, osseointegrasyon sürecinin olumlu yönde geliştirilmesi ve biyolojik cevabın arttırabilmesi için çeşitli fiziksel ve kimyasal modifikasyonlar uygulanmaktadır. Tam dişsiz hastalarda ilk tedavi seçeneği olarak kabul edilen alt çeneye iki implant destekli tam protezlerde kullanılan tutucu çeşitlerinden locator tutucular özellikle interalveolar mesafe yetersizliklerinde top başlı tutuculara alternatif olarak kullanılmaktadırlar. Bu çalışmada, 27 bireyin alt çenelerine yerleştirilen titanyum oksit ile pürüzlendirilmiş implantlar (Astra?Tech TiOblast?) ve titanyum oksit ile pürüzlendirilip flor ile modifiye edilmiş implantların (Astra?Tech Osseospeed?) kemik içi stabilite değerleri rezonans frekans analizi yöntemi kullanılarak cerrahi operasyon sırasında, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12 ve 24. haftalarda karşılaştırılmıştır. İlave olarak, implant destekli alt tam protezlerde top başlı ve locator tutucuların bireylerin yaşam kalitesine olan etkileri, 25 bireye her iki tutucu şeklinin 3 ay uygulanmasını takiben OHIP?14 ve OHQoL?UK formları ile değerlendirilmiştir. TiOblast? implantlarda, 1. ve 2. hafta RFA değerlerinde düşüş belirlenmiş (p0.05); RFA değerleri hep yüksek ve stabil kalmıştır. Florla modifiye edilmiş OsseospeedTM yüzeyler, osseointegrasyon sürecini olumlu etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
Primary implant stability has been identified as a prerequisite to achieve successful osseointegration. A variety of physical and chemical modifications on the implant surfaces have been made to obtain primary stability, to improve osseointegration process and to increase biologic response. In two implant retained mandibular overdentures which have been accepted as the treatment of choice for edentolous patients, locator attachments have been used particularly for inadequate interalveolar space as an alternative to ball attachments. In this study, stability of TiO2 grit blasted implants (Astra?Tech TiOblast?) and TiO2 grit blasted and flouride treated implants (Astra?Tech Osseospeed?) inserted in the mandible of 27 edentolous patients were compared using resonance frequency analyses performed at implant placement, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 12, and 24th weeks. In addition, the effect of ball and locator attachments on quality of life of 25 patients was assessed using OHIP?14 and OHQoL?UK forms after the application of both of the attachments for 3 months. TiOblast? implants showed a decrease in RFA values at week 1 and 2 (p0.05). Flouride treatment affected osseointegration positively.