Geleneksel güta-perka yöntemi ve yeni bir endodontik bonding sistemi ile doldurulan kök kanallarında dentin adezyonu ve mikrosızıntının değerlendirilmesi
Evaluation of dentin adhesion and microleakage of the traditional gutta-percha method and a new endodontic bonding system.
  1. Tez No: 224272
  2. Yazar: S.SELÇUK GÖKYAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. IŞIL KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, smear tabakasının varlığında ve yokluğunda lateral kondansasyon güta-perka yöntemi kullanılarak, dentin bonding ajanı (DBA) ve/veya AH26 sealer ile doldurulan kök kanallarının apikal mikrosızıntısının ve bu materyallerin dentin/güta-perka/Resilon yüzeylerine olan bağlanma dayanımlarının, yeni geliştirilen RealSeal sistemi ile karşılaştırmalı olarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır.Çalışmamızın adezyon bölümünde, hazırlanan dentin yüzeyleri dört gruba ayrılarak şu uygulamalardan geçirilmiştir: Grup 1- Smear (-), DBA ve AH26; Grup 2- Smear (+), AH26; Grup 3- Smear (-), AH26; Grup 4- Smear (-), RealSeal sistem. Diğer gruplarda ise deney yüzeyi olarak güta-perka ve Resilon peletler kullanılmış ve şu şekilde hazırlanmıştır: Grup 5- Resilon ve AH26; Grup 6- Güta-perka ve AH26; Grup 7- Resilon ve RealSeal sealer; Grup 8- Güta-perka ve RealSeal sealer.Hazırlanan örneklerin çekme testi verilerinin istatistiksel analizi, smear tabakası kaldırıldıktan sonra AH26 uygulanan gruptaki bağlanma dayanımının, diğer gruplardakine oranla, anlamlı derecede daha yüksek olduğunu göstermiştir (p0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to compare the adhesion of root canal sealers AH26 and RealSeal to dentin/gutta-percha/Resilon surfaces and evaluate the apical microleakage of root canals obturated with AH26 sealer and/or dentin bonding agent by traditional lateral condansation gutta-percha technique in the presence or absence of the smear layer in comparison with those of the recently introduced RealSeal system.In the adhesion part of this study, the experimental dentin surfaces were divided into four groups and treated as follows: Group 1- Smear (-); DBA and AH26, Group 2- Smear (+); AH26, Group 3- Smear (-); AH26, Group 4- Smear (-); RealSeal System. In the other groups, the gutta-percha and Resilon pellets were used and prepared as experimental surfaces as follows: Group 5- Resilon and AH26, Group 6- Gutta-percha and AH26, Group 7- Resilon and RealSeal sealer, Group 8- Gutta-percha and RealSeal sealer.The samples were attached the universal testing machine and pulled with a speed of 1mm/sec to determine the tensile bond strengths. The statistical analysis of the data showed that, the smear free group with AH26 sealer had a significant higher bond strength than the other groups (p0,05).