Endoskopi işlemi uygulanacak hastaların işlem öncesi anksiyete düzeyleri ve bunu etkileyen faktörler
Before the procedure anxiety levels and affective factors of patients that endoscopy will be applied.
  1. Tez No: 224276
  2. Yazar: TENNUR BAHAR QASİMİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVİM BUZLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Hemşirelik, Psikiyatri, Public Health, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, endoskopi uygulanacak hastaların işlem öncesi anksiyete düzeylerini ve bunu etkileyen faktörleri belirlemek ve belirlenen sonuçlar doğrultusunda önerilerde bulunmak amacıyla planlanan tanımlayıcı ve kesitsel bir araştırmadır. Araştırmanın evrenini, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Cerrahi Gastroenteroloji Bilim Dalı Endoskopi Ünitesi'ne endoskopi işlemi için gelen hastalar oluşturdu. 01 Şubat 2007 ? 31 Mayıs 2007 tarihleri arasında ayaktan tedavi amacıyla endoskopi ünitesine gelen ve araştırmaya katılmak için istekli olup gerekli ölçütleri sağlayan 61 hasta örneklem grubu olarak alındı. Verilerin toplanmasında bireysel anket formu ve Durumluk Sürekli Anksiyete Ölçeği (STAI=State-Trait Anxiety Inventory) kullanıldı. Elde edilen veriler bilgisayar ortamında değerlendirildi. Verilerin analizi, Independent Samples-t Testi, Kruskal Wallis, Mann- Whitney U Test ve One Way Anova testleri ile yapıldı. İleri analizler için Tukey HSD testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This study is a descriptive and cross sectional research, that is planned for describing the anxiety level and affective factors of patients that endoscopy will be applied. All patients that come to Istanbul University Istanbul Faculty of Medicine Department of Surgical Gastroenterology Endoscopy Unit for endoscopy were the samples of the research. On the date between 01 February 2007 ? 31 May 2007, 61 patients volunteered and were suitable for research criterions that constitute the samples of the research. Personal interview form and scale of State and Trait Anxiety Level have been used as methods collecting data. Independent Samples-t Test, Kruskal Wallis, Mann-Whitney U Test and One Way Anova were used in the analysis of the data, Tukey HSD was used in advanced analysis.