Tanısal amaçlı kolonoskopide alprazolam premedikasyonu
Alprazolam premedication in diagnostic colonoscopy
- Tez No: 499140
- Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN TAŞÇI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Kolonoskopi, kolorektal patolojilerin tanı, takip ve tedavisinde günümüzde vazgeçilmez bir yere sahiptir. Ancak hastalar için ağrılı ve rahatsızlık verici bir işlem olabilmektedir. Kolonoskopiyi daha az ağrılı ve daha konforlu hale getirerek başarı oranını artırmak amacıyla hastalara sedoanaljezi uygulanmaktadır. Hastalarda uygulanan sedoanaljezinin; solunum depresyonu, SpO2'de azalma, miyokard iskemisi, miyokard enfarktüsü, ventriküler fibrilasyon gibi ölümcül komplikasyonlara sebep olabileceği gösterilmiştir. Hem sedoanaljezinin komplikasyonlarından kaçınmak hem de maliyeti düşürmek amacıyla sedasyonsuz kolonoskopiyi geliştirme çalışmaları devam etmektedir. Hastaların anksiyeteleri çeşitli yöntemlerle düşürüldüğünde, sedasyonsuz kolonoskopinin güvenle ve başarılı bir şekilde yapılabileceği birçok çalışmada gösterilmiştir. Çalışmamızda, işlem öncesi oral alprazolam ile hastaların anksiyetelerinin giderilerek sedasyonsuz kolonoskopi yapılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı Endoskopi Ünitesi'nde Eylül-Kasım 2017 tarihleri arasında tanısal amaçlı kolonoskopi yapılan, çalışma dışı tutulma kriteri taşımayan ve Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu'nu imzalayan 60 gönüllü dâhil edildi. Gönüllüler minimizasyon (covariate adaptive) yöntemi ile randomize edilerek 30'ar gönüllüden oluşan 2 gruba ayrıldı. 1. gruba (çalışma grubu), oral alprazolam premedikasyonu ile; 2. gruba ise midazolam-meperidin kombinasyonu ile sedoanaljezi uygulanarak kolonoskopi yapıldı. Kontrol grubundan 1 hasta kolonoskopi randevusuna gelmediği için çalışma dışı tutuldu. Çalışma grubu 30 (n=30), kontrol grubu 29 (n=29) hasta ile yürütüldü. Hastaların demografik özellikleri, VKİ'leri, eğitim düzeleri, işlem öncesi Beck Anksiyete skorları, çekal entübasyon ve total işlem süreleri, TA, nabız, giriş SpO2 ve en düşük SpO2 değeri, SpO2 düşüş oranları, VAS skoları, endoskopist için işlem zorluk dereceleri, ASGE kolon temizlik düzeleri kaydedilerek gruplar arasında karşılatırma yapıldı. Bulgular Grupların demografik özellikler ve VKİ açısından homojen dağıldığı görüldü. Gruplar aasında; işlem öncesi Beck Anksiyete skoru, çekal entübasyon ve total işlem süresi, giriş SpO2 ve en düşük SpO2 değeri, VAS skoları, endoskopist için işlem zorluk dereceleri ve ASGE kolon temizlik düzeleri arasında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı görüldü (p>0,05). İşlem sırasında SpO2 düşüş oranları karşılaştırıldığında; sedoanaljezi ile kolonoskopi yapılan grupta, alprazolam premedikasyonu ile kolonoskopi yapılan gruptan daha fazla SpO2 düşüşü olduğu gösterildi. Bu fark istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,001). Çalışma grubunda hiçbir hastada komplikasyon görülmezken, kontrol grubunda 2 hastada hipotansiyon, 1 hastada alerjik reaksiyon ve ciltte döküntü, 1 hastada ise sebat eden SpO2 düşüklüğü meydana geldi. Çalışma grubundaki hastaların kontrol grubuna göre, işlem sırasında daha az ajite olduğu ve kolonoskopi sırasında yönlendirmelere daha iyi yanıt vererek kolonoskopiye daha iyi uyum sağladığı gözlemlendi. Sonuç Sedoanaljeziye oranla SpO2'de daha az düşüşe neden olması, daha az komplikasyon görülmesi, daha iyi hasta uyumu sağlaması ve daha düşük maliyete sahip olması nedeniyle tanısal amaçlı kolonoskopilerde alprazolam premedikasyonunun güvenle kullanılabileceğini düşünüyoruz. Ancak kolonoskopik premedikasyonda oral alprazolamın etkinliğnin daha iyi ortaya konulması açısından, geniş serilerle ve alprazolam premedikasyonu ile sedasyonsuz kolonoskopinin de karşılaştırıldığı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Background and Aim Colonoscopy now has an indispensable place in the diagnosis, follow-up and treatment of colorectal pathologies. However, it can be a painful and uncomfortable procedure for patients. Sedoanalgesia is applied to patients to increase the success rate by making the colonoscopy less painful and more comfortable. It is proved that applying sedoanalgesia in patients may cause fatal complications like respiratory depression, decreased peripheral arterial saturation, myocardial ischemia, myocardial infarction, and ventricular fibrillation. Sedation-free colonoscopy is being developed and researched both to avoid complications of sedoanalgesia and to reduce costs. When anxiety of patients is reduced by various methods, many studies have shown that sedation-free colonoscopy can be done safely and successfully. In our study, it was aimed to perform sedation-free colonoscopy by removing the anxiety of patients with oral alprazolam before the procedure. Material and Methods 60 volunteers, who had undergone diagnostic colonoscopy in the Cerrahpaşa Medical School General Surgery Department Endoscopy Unit between September and November 2017 were included to study. These volunteers did not carry out the exclusion criterion and signed the Informed Volunteer Consent Form Volunteers were separated into 2 groups of 30, by minimization (covariate adaptive) method. Colonoscopy was performed to group 1 (study group), with oral alprazolam premedication; to group 2 (control group), with sedoanalgesia with midazolam-meperidine combination. One patient from the control group was excluded from the study, for not coming to the colonoscopy appointment. The study group consisted of 30 patients (n = 30) and the control group consisted of 29 patients (n = 29). Patients' demographic characteristics, BMIs, education levels, Beck Anxiety Scales before the procedure, cecal intubation and total processing times, TA, pulse, initial SpO2 and lowest SpO2 value, SpO2 decline rates, VAS scores, difficulty curve for the endoscopist, ASGE colon cleansing levels were recorded and comparisons were made between the two groups. Findings It was observed that the groups were homogeneously distributed in terms of demographic characteristics and BMI. In groups; there was no statistically significant difference between preoperative Beck Anxiety Scale, cecal intubation and total procedure duration, initial SpO2 and lowest SpO2 value, VAS score, difficulty scores for the endoscopist and ASGE colon cleansing levels (p> 0.05). When the SpO2 decrease rates are compared during the process; the colonoscopy with sedoanalgesia group showed more SpO2 decrease than colonoscopy with alprazolam premedication group. This difference was statistically significant (p = 0.001). In the study group no complication was observed in any of the patients, but in the control group; hypotension in 2 patients, allergic reaction and skin rash in 1 patient, persistent low SpO2 degree in 1 patient had occured. Patients in the study group were less agitated during the procedure than the control group, and had better cooperation and adaptability with colonoscopy. Conclusion We think that alprazolam premedication can be used safely in diagnostic colonoscopies because it causes less decrease in SpO2 compared to sedoanalgesia, fewer complications, has better patient compliance and cost-effective. However, in order to better demonstrate the efficacy of oral alprazolam in colonoscopic premedication, there is a need for studies comparing large series of alprazolam premedication with non-sedated colonoscopy.