Trastuzumab monoklonal antikor tedavisi ile radyoterapi zamanlamasının, pulmoner fibrozis ve kardiak toksisite üzerine etkileri; Bir deneysel sıçan çalışması
the effects of timing of trastuzumab administration with radiation, on pulmonary fibrosis and cardiac toxicity; an experimental study in rats
  1. Tez No: 224301
  2. Yazar: CENK UMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURAN ŞENEL BEŞE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Adjuvan Trastuzumab'ın (T) radyoterapi(RT) ile kombinasyonunun geç yan etkilerini belirten yeterli veri bulunmamaktadır. Bu çalışmada Trastuzumab ve radyoterapi zamanlamasının sıçanlarda RT'ye bağlı pulmoner fibrozis ve kardiyak toksisite gelişimine katkısının olup olmayacağı araştırılmıştır.54 adet dişi Wistar albino sıçanı 6 deneysel grubta değerlendirmeye alınmıştır Grup1 Eşzamanlı T-RT, Grup2 ardışık T-RT, Grup3 ardışık RT-T, Grup4 tek başına T, Grup5 tek başına RT, Grup6 kontrol. Işınlama dozu tek fraksiyonda 12Gy olup, ön alandan 2cm derinlikte verilmiştir. T insan dozu olan 6 mg/kg eşdeğeri dozda kuyruk venlerinden enjekte edilmiştir. Hayvanlar RT'yi takiben akciğer fibrozisi gelişmesi için yeterli süre olan 16 hafta sonrasında sakrifiye edilmişlerdir. Akciğerler ve kalp en-blok çıkartılmış ve parafin bloklanmıştır. Kesitler mason-trikrome ile boyanmıştır. her kesitteki fibrozis ölçüsü bir skala yardımıyla (0-4 arası) değerlendirilmiştir. Kalp için myokardial fibroz oranı değerlendirilmiştir. Her bir gruptaki hayvanın fibrozis skoru belirlendikten sonra gruplar istatistiksel olarak değerlendirilmişlerdir.Ortalama pulmoner fibrozis değerleri Grup1, Grup2, Grup3 ve Grup5 için sırasıyla 1.44, 1.77, 1.75 ve 1.62 olarak bulunmuştur ve bu 4 grubun karşılaştırılmasında istatistiksel anlamlı farklılık saptanmamıştır(p>0.05). Ortalama fibroz değeri Grup4 için 0.25 ve Grup6 için 0.33 bulunmuştur Bu iki grup karşılaştırıldığında aralarında istatistiksel anlamlı farklılık yoktur( p>0.05).
Özet (Çeviri)
There is not enough data regarding the late effects of combination of adjuvant Trastuzumab(T) with radiotherapy(RT). In this study we evaluated if timing of administration T has any impact for the development of radiation induced pulmonary fibrosis(RIPF) and cardiac toxicity in rats.60 female wistar- albino rats were divided into 6 groups. G1 (concurrent T), G2 (sequential T-RT), G3 (sequential RT-T), G4 (T only), G5 ( RT only), G6 (sham). A single dose of 12Gy was given to thorasic region with an anterior field at 2 cm depth.T dose which was equivalent to 6mg/kg adult dose injected by the tail vein. Animals sacrificed 16 weeks after RT. Both lungs and hearts were fixed in formalin. Sections were stained with Masson?s-trichrome. Fibrosis for each field was graded on a scale from 0 to 4. For the cardiac evaluation myocardial fibrosis were examined. The score values were evaluated statisticaly for the significance of the differences among groups.54 rats were evaluated and the mean value of pulmonary fibrosis were 1.44, 1.77, 1.75 and 1.62 for G1 ,G2, G3 and G5 respectively, and there were no significant differences among the comparison of these 4 groups(p>0.05). The mean value of fibrosis score was 0.25 for G4 and 0.33 for G6. The difference was not significant between these two groups (p>0.05).