Migrende akut faz reaktanları
Acute phase reactants in migraine
- Tez No: 224302
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FERAY KARAALİ SAVRUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Migren atakları serebral ve ekstra serebral vasküler yapılarda steril inflamasyon ile ilişkili olabilir. Bir migren atağı sırasında nöronal aktivitenin sonucu beyin dokusunda inflamasyon olmakta ve bunu perivasküler sinir sonlanmalarından proinflamatuar nöropeptidlerin salınımı takip etmektedir.Vasküler yapıdaki inflamatuar süreçlerin iskemik serebrovasküler hastalıkların patogenezinde önemli bir rol oynadığı bilinmektedir. Bu nedenle migren atakları sırasında tekrarlayan perivasküler inflamasyon iskemik serebrovasküler hastalık riskinde artışı olası kılmaktadır. C reaktif protein (CRP) kan damarlarında oksidatif stres ve inflamasyona neden olabilmektedir ve bu durum ateroskleroz ve prokoagulan durumlarla ilişkilendirilebilir . CRP aterosklerotik serebrovasküler hastalıklarda risk ve prognoz belirteci olarak kabul edilmiştir. İleri tanısal yöntemler gerektiren kompleks klinik özellikli migrenli hastalarında da CRP düzeyleri yüksek bulunmuştur. Bu çalışmadan yola çıkılarak yapılan diğer bir çalışmada da 50 yaş altı migrenli hastalarda CRP düzeyi kontrol grubuna göre yüksek bulunmuştur. Bu çalışmada, migren hastalarının serum CRP düzeyin yanında fibrinojen, ferritin, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) düzeylerinin, iktal ve interiktal dönemler ile kontrol grubu olarak seçilen diğer primer başağrıları ile kıyaslanması amaçlanmıştır.Çalışma, ICHD-II göre tanı almış 7'si atakta olan 43 migren hasta ve 39 kontrol ( gerilim başağrısı ) ile gerçekleştirildi. Çalışma hastalarının antekübital veninden atak veya en az 72 saatlik ağrısız döneminde; kontrol hastalarının ağrısız döneminde kan örneği alınarak serum CRP, fibrinojen, ferritin, eritrosit sedimantasyon hızı (ESR) tetkik edildi.
Özet (Çeviri)
Migraine attacks may be associated with sterile inflammation of cerebral and extra-cerebral vessels. Inflammation within certain brain tissues resulting from neuronal activation and the subsequent release of proinflammatory neuropeptides from perivascular nerve endings is supposed to ocur during a migraine attack.Inflammatory processes within the vasculature are well recognized to play a central part in the pathogenesis of ischaemic stroke. Repeated episodes of perivascular inflammation during migraine attacks might therefore contribute to the increased stroke risk in migraine) (C-reactive protein (CRP) is a sensitive indicator of active systemic inflammation and an independent risk marker for cardiovascular morbidity, including ischaemic stroke. An uncontrolled retrospective review found abnormal CRP levels in migraineurs with complex clinical features. Cross-sectional study, interictal serum CRP levels were increased in young adult patients with migraine compared with matched control subjects. The aim of this study was to determine the levels of CRP, ESR, ferritin, fibrinogen of patients with migraine during attacks, attack-free periods and control groups.Forty three patients suffering from migraine with attack in 7 and headache-free period and 39 control (tension-type headache) according to the diagnostic criteria of The International Classification of Headache Disorders, Second edition, were enrolled in this study. Blood samples were obtained from an antecubital vein during migrain a attact or a headache-free period, i.e. >72 h headache free since last attack; control groups during a headache-free period. The levels of CRP, ESR, ferritin, fibrinogen were measured in all patients. Continuous variables were compared between groups by t-test for independent samples or Mann?Whitney U-test, as appropriate. Categorical variables were compared between groups by Chi Square test. All tests were a P-value < 0.05 was considered to be statistically significant.Between migraine and control groups (tension-type headache) for acute phase reactants not statistically significant in study,Because of the cross-sectional design of the study, blood samples were obtained during attack or headache-free period. Also elevated levels of acute phase reactants are seen in many inflammatory conditions. Thereof some patients excluded in study, consequently the number of migren subgroups small. Some effective anti-migraine agents inhibit inflammation. Hence need for future study into the link between migraine, acute phase reactants and anti-migraine drug.