Kapalı kama yüksek tibial valgizasyon osteotomi tekniği nörolojik komplikasyonlarının ameliyat öncesi, ameliyat sırasında ve ameliyat sonrasındaki elektrofizyolojik inceleme ile araştırılması.
  1. Tez No: 224300
  2. Yazar: MEHMET BURAK YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RIFAT ERGİNER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Kliniğinde Nisan 2005 ile Aralık 2007 tarihleri arasında varus deformitesi bulunan medial gonartrozlu hastalar üzerinde mevcut varus deformitelerini düzeltme amacıyla uygulanan kapalı kama valgizasyon osteotomisi tekniğinin elektrofizyolojik yöntemle nörolojik komplikasyonları araştırılmıştır.Çalışmamıza 8 hastanın 9 bacağı dahil edildi. Hastalara ameliyat öncesi, ameliyat sırasında dokuz aşamada ve ameliyattan iki ay sonra elektrofizyolojik inceleme yapıldı. Ayrıca hastaların drenaj miktarları, turnike basınç ve süreleri, kreatinin fosfokinaz (CPK) enzim düzeyleri, hct değerleri de değerlendirerek olası tüm faktörlerin incelenmesi amaçlandı.Hastaların tümünün cinsiyeti kadındı. Hastaların ortalama yaşları 53,33±6,65 olarak bulundu. Hastaların ortalama ağırlıkları 72,77±5,78 kg olarak bulundu. Hastaların ortalama boyları 157,66±6 cm olarak bulundu. Vücut kitle indeksi ile CPK enziminin 7.gün ve 48.saat arasındaki değişimi arasında aynı yönde yüksek ve anlamlı bir ilişki saptandı (p0,05). Hastalarımızın ameliyat öncesi mekanik aksları ortalama 6,88 derece varusta iken, ameliyattan sonra ortalama 4,11 derece valgusta idi. Düzeltme derecesi ortalama 11±2,35 idi. Hastalarımızın ameliyattan 2 ay sonra bakılan diz skorlarında ameliyat öncesi bakılan skorlara göre anlamlı düzeyde iyileşme görüldü. Hastalarımızda klinik olarak nörolojik defisit saptanmadı.
Özet (Çeviri)
We conducted an electrophysiological study in patients who were suffering from medial gonarthrosis and treated by closed wedge high tibial valgization osteotomy at the Depeartment of Orthopaedics and Traumatology, Istanbul University Cerrahpasa Medical School, to evaluate electrophysiological incidence and the type of fibular nerve lesions seen after high tibial osteotomy. 9 knees of 8 patients were evaluated. All patients underwent electrophysiolocigal testing preoperatively, nine times during different stages of the operation, and at the 2nd month postoperatively . Wound drainage, serum levels of CPK, hct, tourniquet time and pressure were analyzed to improve our understanding about influence of other factors.All our patients were female, with mean age 53.33±6,65, mean weight 72,77±5,78 kg, mean height 157,66 ±6 cm. We found significant correlation between BMI and the difference of levels of CPK at 7th day and 48th hours (p0,05). The mean mechanical axis of the patients extremities were 6.88 degrees of varus preoperatively and 4.11 degrees of valgus postoperatively. The mean correction that we achieved was 11±2,35 degrees. We found significant improvement of knee scores at the 2nd month postoperatively compared to preoperative levels. We didn?t find clinical neurologic deficiency.