Amebiasis ve Giardiasis'li hastaların barsak florasındaki değişiklikler
- Tez No: 22432
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Erciyes Üniversitesi Gevher Nesibe Hastanesi Klinik ve Poliklinikleri 'ne karın ağrısı şikayeti ile müracaat eden 204 hastanın dışkı örnekleri parazitolojik ve bakteriyolojik yönden incelendi. Patojen protozoon bulunanlarda barsağın normal bakteri florasındaki değişiklikler araştırıldı. Hastaların 125'inde patojen intestinal protozoon bulundu ve bunların 68'inin E.histolylica ve 57'sinin G.intestinalis olduğu belirlendi. Patojen protozoon bulunan örneklerin; 2'sinde Shigella flexneri, l'inde Shigella sonnei ve Tinde Salmonella cholerasuis olmak üzere 4 patojen bakteri, 110'unda E.coli ve 11 'inde normal barsak flora bakterileri üretildi. Patojen protozoon görülmeyen örneklerin 47'sinde E.coli ve 32'sinde normal barsak flora bakterileri soyutlandı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Stool samples of 204 patients with abdominal pain were examined for isolation of pathogenic and non-pathogenic bacteria and parasites by using of bacteriological and parasitological methods. The variations of the enteric bacterial flora were investigated in the patients infected with pathogen protozoa. Pathogen protozoa were detected in 125 of stool samples; these were identified as E.histolytica in 68 and as G.inlestinalis in 57 patients. Pathogen bacteria in 4, (2 Sh. flexneri, 1 Sh.sonnei and 1 S.cholerasuis), Exoli in 1 10 and normal enteric bacterial flora in 1 1 were isolated from the samples yielded positive for pathogen protozoa. Exoli in 47 and normal enteric bacterial flora in 32 were isolated from the samples yielded negative for pathogen protozoa.