Türkiye'nin doğusunda yaşayan intestinal parazitli çocuklarda serum çinko, selenyum, bakır, magnezyum ve demir düzeyleri
Levels of serum zinc, selenium, copper, magnesium and iron in children with intestinal parasites who live in eastern turkey
  1. Tez No: 272643
  2. Yazar: NEZAHAT KURT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURİ BAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Giardiazis, bir insan paraziti olan Giardia intestinalis`in ince bağırsakta, özellikle duedonumda meydana getirdiği bir enfeksiyondur. Klinik belirti veren olguların çoğu çocuklardır. Parazit tahrişlere, fazla mukus salgısına, önceden var olan yangıları ağırlaştırmaya ve çeşitli absorbsiyon bozukluklarına neden olmaktadır. Amebiazis, Entamoeba histolytica'nın neden olduğu yaygın bir parazit enfeksiyonudur. Çocukluk çağı ishal ölümlerinin önemli bir kısmından Entamoeba histolytica sorumludur. Eser elementler, vitamin sentezi, hormon üretimi, hücre solunumu gibi birçok hayati fonksiyonda doğrudan veya dolaylı olarak görev almaktadırlar Giardiazis ve amebiaziste ortaya çıkan emilim bozukluğu nedeni ile eser elementlerin düzeylerinde olabilecek değişiklikleri incelemeyi amaçladık.Bu çalışma, 25 hasta ve 25 kontrol grubu olmak üzere toplam 50 kişi üzerinde yürütülmüştür. Biyokimyasal ölçümler için hasta ve kontrol grubundan kan örnekleri alınarak ve serum çinko, bakır, selenyum, demir ve magnezyum düzeyleri ölçülmüştür. Mevcut çalışmada çinko, bakır, selenyum, demir ve magnezyum serum düzeyleri hasta grubunda anlamlı şekilde daha düşük bulundu.Sonuç olarak, giardiazisli ve amebiazisli hastalarda parazitin muhtemel etkilerinden dolayı çinko, bakır, selenyum, demir ve magnezyum emiliminin bozulduğu ve serum düzeylerinin etkilendiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Giardiosis, a parasite of human beings caused by Giradia intestinalis, is an infection of intestines particularly duodenum. Most cases which represent clinical signs are children. The parasite cause irritation over mucosa, excessive mucus secretion, exacerbation of existing inflammation and malabsorbtion. Amebiasis is a common parasitic infection caused by Entamoeba histolytica. Entamoeba histolytica is responsible for a great part of the mortality due to childhood diarrheas worldwide.Trace elements affect directly or indirectly vitamin synthesis, hormone production, and cell respiration. In this study, we aimed to investigate possible alterations of trace element levels induced by malabsorption during giardiosis and amebiasis.This study was performed on 50 individuals consisted of 25 patients and 25 healthy ones as control. For biochemical analysis, blood samples were obtained from patient and control groups and measured serum levels of zinc, copper, selenium, iron and magnesium. In the present study, levels of zinc, copper, selenium, iron and magnesium were found to be decreased significantly in the patient group.In conclusion, it can be said that absorption of zinc, copper, selenium, iron and magnesium has been interrupted by the possible effects of the parasite in patients with giardiosis and amebiasis.