Waterborne parasitic protozoa removal capacities of wastewater treatment plants with varying processes
Farklı proseslere sahip atık su arıtma tesislerinde su kaynaklı parazitik protozoaların giderim kapasitesinin belirlenmesi
- Tez No: 756844
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT İÇGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Giardia intestinalis, Entamoeba histolytica, Blastocystis hominis ve Cryptosporidium parvum, sırasıyla giardiasis, amebiasis, blastocytosis ve cryptosporidiosis'e sebep olan protozoon parazitlerdir. Bu enfeksiyonlar oldukça yaygındır ve çoğunlukla su kaynaklıdır. Bu protozoonların atıksu arıtma tesislerinin (AAT'ler) deşarj noktalarında izlenmesine yönelik düzenlemelerin olmaması nedeniyle, yüzey sularına ulaşan deşarjlar su yoluyla bulaşmalarına yol açmaktadır. Bu durum, su güvenliği sanitasyonu ve hijyeni açısından AAT'lerin parazitleri uzaklaştırma kapasitelerinin önemini ortaya çıkarmaktadır. Bu nedenle, bu çalışmada Ankara-Türkiye'de bulunan konvansiyonel aktif çamur (CAS), biyolojik besin giderimi (BNR), ardışık kesikli reaktör (SBR), membran biyoreaktör (MBR) ve koagülasyon-flokülasyon ve UV dezenfeksiyon ünitelerini içeren bir AAT (CoFlUV) olmak üzere beş farklı AAT türü, seçilen protozoonların giderim kapasiteleri açısından bir yıl süresince mevsimsel olarak incelenmiştir. Her bir AAT'nin hem giriş hem de çıkış suyunda bu protozoonlara özgü genler kantitatif polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlenmiştir. Çıkış suyu numunelerindeki protozoan rDNA kopyalarının giriş suyu numunelerine kıyasla azalması, log10 giderim değeri (LRV) şeklinde belirlenmiştir. LRV 1 ve 2'ye G. intestinalis için CAS, SBR, CoFlUV ve MBR'de, B. hominis için CAS, BNR ve CoFlUV'de ve C. parvum ve E. histolytica için test edilen tüm AAT'lerde ulaşılmıştır. LRV > 3 değerlerine E. histolytica için CoFlUV ve MBR'de, B. hominis için CAS, BNR, SBR ve MBR'de ve C. parvum için test edilen tüm AAT'lerde ulaşılmıştır. Ancak, G. intestinalis için test edilen hiçbir AAT LRV 3'e ulaşamamıştır. Mevsimsel farklılıklar G. intestinalis için SBR'de, E. histolytica için CAS, SBR ve CoFlUV'de, B. hominis için test edilen tüm AAT'lerde ve C.
Özet (Çeviri)
The parasitic protozoa Giardia intestinalis, Entamoeba histolytica, Blastocystis hominis, and Cryptosporidium parvum are causative agents for human giardiasis, amebiasis, blastocytosis (formerly known as hominis infection) and cryptosporidiosis, respectively. These infections are mostly associated with waterborne diseases. Due to the lack of regulations for monitoring these protozoa in the discharge point of wastewater treatment plants (WWTPs), the discharges that reach to surface waters lead to waterborne transmission. This highlights the importance of WWTPs' removal capacities for improving water safety sanitation and hygiene to minimize the spread of infectious parasitic agents. For this reason, in this study, five different types of WWTPs from Ankara-Turkey including conventional activated sludge (CAS), biological nutrient removal (BNR), sequencing batch reactor (SBR), membrane bioreactor (MBR), and WWTP with coagulation-flocculation and UV disinfection (CoFlUV) units were investigated over a year, seasonally in terms of their parasitic protozoa removal capacities. Seasonal abundances of these protozoa-specific genes in both influents and effluents of each WWTP were determined by quantitative polymerase chain reaction. The reduction of protozoan rDNA copies in the effluent wastewater samples compared to the influent wastewater samples was assessed as removal capacity in log10 reduction values (LRVs). LRVs 1 and 2 were reachable for G. intestinalis in CAS, SBR, CoFlUV and MBR, for B. hominis in CAS, BNR and CoFlUV and for C. parvum and E. histolytica in all types of WWTPs tested. LRVs > 3 were reachable for E. histolytica in CoFlUV and MBR, for B. hominis in CAS, BNR, SBR and MBR and for C. parvum in all types of WWTPs tested. However, for G. intestinalis none of the WWTPs tested were able to reach LRV > 3. Significant seasonal variations were observed in SBR for G. intestinalis, in CAS, SBR, and CoFlUV for E. histolytica, in all types of WWTPs tested for B. hominis, and in CAS for C.