Deneysel kolit modelinde hastalıklı kolon segmentinde ve hastalıksız ince barsak ansında yapılan anastomozun güvenilirliği
The reliability of anastomosis on healthy small intestine loop and diseased colon segment in experimental colitis model
  1. Tez No: 224337
  2. Yazar: HASAN HAKAN EREM
  3. Danışmanlar: DOÇ. BÜLENT GÜLEÇ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Her ne kadar sebepleri hakkında açık kanıtlar olmasa da, inflamatuar barsak hastalığında anastomozun çok riskli olduğu iyi bilinmektedir. Asetik asitle oluşturulan deneysel kolit modelinde sıçanların hastalıklı kolon segmenti ve sağlıklı ince barsak ansında yapılan anastomozda yara iyileşmesini değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışmada, asetik asitle oluşturulan kolitin anastomozdaki yara iyileşmesine etkisinin olmayacağı hipotezini, iltihabi barsak hastalığının olası rolünü ortaya koymak üzere test edilmiştir. Sprague-Dawley cinsi 66 sıçan randomize olarak 6 gruba bölündü: sham kontrol (Grup A, n=6), kolit olmaksızın ince barsak anastomozu yapılan grup (Grup B, n=12), kolit olmaksızın distal kolon anastomozu yapılan grup (Grup C, n=12), anastomoz yapılmayan kolit grubu (Grup D, n=12), kolit oluşturulan ve ince barsak anastomozu yapılan grup (Grup E, n=12), ), kolit oluşturulan ve distal kolon anastomozu yapılan grup (Grup F, n=12). Kolit oluşumu transrektal yoldan % 4 `lük asetik asitten 2 ml verilerek sağlandı, kolit oluşturulmayan gruplarda ve sham grubunda ise aynı şekilde 2 ml % 0.9'luk NaCl solüsyonu verildi. Madde verilmesini takiben beşinci günde standart teknikle kolon veya ince barsaktaki anastomoz gerçekleştirildi. Sham grubu hariç her gruptaki sıçanların yüzde ellisi cerrahi sonrası ya üçüncü ya da yedinci günde sakrifiye edildi. Anastomoz bölgesinde Patlama Basıncı, Hidroksiprolin (HP) seviyesi ve Fibrozis Skoru değerlendirildi. Ayrıca sıçanların vücut ağırlığındaki değişikliklerin yanı sıra kolon segmentinde makroskopik ve mikroskopik ölçeklendirme de yapıldı. İstatistiksel analiz Windows için SPSS 11.0 kullanılarak yapıldı ve p değeri 0.05'den küçük ise istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Kolon segmentinin makroskopi ve mikroskopik ölçeklendirilmesi grup D, E ve F'deki her bir sıçanda % 4'lük asetik asit verilmesiyle kolit oluştuğunu ispatladı. Sıçanların vücut ağırlıkları dikkate alındığında, grup D, E ve F'de diğer gruplarla kıyaslandığında istatistiksel olarak anlamlı azalma vardı (p0.05). Çalışmamızın sonuçları asetik asitle oluşturulan kolitin sadece hastalıklı kolon segmentinde değil fakat sağlıklı ince barsak ansında yapılan anastomozdaki yara iyileşmesini de olumsuz etkilediğini göstermektedir. Bu etkinin patofizyolojisi gelecekte yapılacak yeni çalışmalarla aydınlatılmalıdır. Anahtar Kelimeler : Kolit ? yara iyileşmesi ? anastomoz- asetik asithidroksiprolin - patlama basıncı
Özet (Çeviri)
The Reliability of Anastomosis on Healthy Small Intestine Loop and Diseased Colon Segment in Experimental Colitis Model It has been well-known that anastomosis at inflammatory bowel disease is very risky, although there is no clear evidence of its causes. We aimed to evaluate wound healing at anastomosis on both healthy small intestine loop and diseased colon segment of rat in an experimental acetic acid-induced colitis model. In this study, the hypothesis stating that acetic acid induced colitis does not affect the wound healing at anastomosis has been tested in order to clarify the possible roles of inflammatory bowel disease. Sixty-six Sprague-Dawley rats were randomly divided into six groups: sham control (Group A, n=6), small intestine anastomosis without colitis (Group B, n=12), distal colon anastomosis without colitis (Group C, n=12), colitis without any anastomosis (Group D, n=12), colitis and small intestine anastomosis (Group E, n=12), colitis and distal colon anastomosis (Group F, n=12). Colitis was induced with instillation of 2 ml of acetic acid 4 % through a catheter by transrectal route while 2 ml of NaCl 0.9 % in water was instilled in the same manner in sham group and other groups without colitis. Anastomosis at small intestine or colon was performed by a standard technique on fifth day following instillation. Fifty percent of rats in each group except sham were sacrificed either on the 3rd day or 7th day after the surgery. Burst pressure, hydroxyproline (HP) level and fibrosis scores were assessed at anastomosis site. Macroscopic and microscopic scaling of colon segment besides changes in body weight of rats were also measured. The statistical analysis was performed using SPSS 11.0 for Windows and the p value less than 0.05 was accepted statistically significant. Macroscopic and microscopic scaling of colon segment assured of colitis by administering acetic acid 4 % in every rat in groups D, E and F. Regarding the changes in body weights of rats, there was a statistically significant decreasing in groups D, E and F comparing the other groups (p0.05).. The results of our study showed that acetic acid induced colitis has adversely affected wound healing at anastomosis not only on colon segment with colitis but also on healthy small bowel loop. The pathophysiology of this effect should be clarified in future studies. Key Words : Colitis ? wound healing ? anastomosis- acetic acidhydroxyproline- burst pressure