Hidrofilik polimerlerle hazırlanan kontrollü salım sistemleri üzerinde çalışmalar
  1. Tez No: 224336
  2. Yazar: CAN DOKAK
  3. Danışmanlar: PROF. FÜSUN ACARTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Venlafaksin Hidroklorür (HCl), majör depresif bozukluğun tedavisinde etkili bir bileşiktir. Yan etki profili ilaç piyasasındaki diğer antidepresanlar ile kıyaslandığında daha iyidir. Depresyon tedavi süresi ve maliyeti düşünülecek olursa venlafaksinin kontrollü salım yapan preparatının geliştirilmesi avantajlıdır. Çalışmamızın amacı venlafaksinin kontrollü salım yapan jenerik ilaç formülasyonunun geliştirilmesidir. Bu amaçla doğal ve sentetik polimerler kullanılmış, kontrollü salım yapan matris tipi tablet formülasyonları geliştirilmiş ve venlafaksinin salımında değişik polimerlerin etkisi incelenmiştir. Çalışmamızda farklı üretici firmalardan temin edilen Methocel (Methocel E10M CR, K15M, K15M CR, K100M ve K100M CR), Metolose (Metolose 90SH-100 SR, 90SH-4000 SR, 90SH-15000 SR ve 90SH-100000 SR) polimerleri, ksantan zamkı (Xantural 75), karagen (Gelcarin GP-812 NF) ve polivinilasetat/polivinilpirolidon (Kollidon SR) kullanılmıştır. Kullanılan polimerlerin akış özellikleri incelenmiş ve tümünün psödoplastik akış gösterdikleri bulunmuştur. Tabletler doğrudan basım yöntemine göre basılmışlardır. Formülasyonlarda venlafaksin:polimer oranı değiştirilerek polimer konsantrasyonunun salım üzerindeki etkisi araştırılmıştır. İn vitro çözünme çalışmaları distile suda, USP 26'da geciktirilmiş salım yapan preparatlar için verilmiş ortamda ve pH 6.8 fosfat tamponunda, döner sepet yöntemine göre yapılmıştır. Yapılan çözünme çalışmalarında, orijinal preparat olan Efexor® XR'a ve jenerik formülasyona göre kıyaslama benzerlik testi (f2) kullanılarak yapılmıştır. Methocel ve Metolose polimerlerinin aynı oranlarını (1:2 etkin madde:polimer) içeren tablet formülasyonları kıyaslandığında Methocel polimerlerini içeren tabletlerin orijinal preparata daha yakın salım profili sağladıkları bulunmuştur. Diğer taraftan Metolose polimerlerinin kullanıldığı tabletlerde, polimer viskozitesinin artmasıyla salımın azaldığı görülmüştür. Ayrıca tablet formülasyonlarında polimer konsantrasyonu arttıkça salımın azaldığı bulunmuştur. Yapılan çözünme çalışmaları sonucunda karagen içeren formülasyonların istenilen salım profilini sağladıkları görülmüştür. Fakat tablet renginin kahverengi olması sebebiyle sonuç formülasyon olarak kullanılmamışlardır. Ksantan zamkı içeren formülasyonlar istenilen salım profilini sağlayamamışlardır. Kollidon® SR'nin tek başına kullanıldığı tablet formülasyonları istenilen salımı gerçekleştirememişlerdir. Diğer taraftan, Kollidon® SR'nin Methocel K15M CR ile birlikte kullanıldığı formülasyonların istenilen salımı gerçekleştirdiği görülmüştür. Methocel ve Metolose polimerlerini içeren tabletlerin pH 6.8 fosfat tamponunda gerçekleştirilen şişme deneyleri sonucunda, Methocel polimerlerinden yüksek viskoziteye sahip polimerleri içeren tabletlerin, benzer viskoziteye sahip Metolose polimerlerini içeren tabletlerden daha fazla şiştikleri bulunmuştur. Ayrıca sonuç formülasyon olarak seçilen tablet formülasyonunun (E4) en yüksek şişme oranına sahip olduğu bulunmuştur. Methocel K15M CR ile Kollidon® SR polimerinin birlikte kullanıldığı formülasyonlarının (E4 ve E13) şişme davranışlarının ortam pH'sından etkilendiği bulunmuştur. Hazırlanan tüm formülasyonların Peppas eşitliği kullanılarak salım davranışları incelendiğinde ise, etkin madde salımında venlafaksinin matris dışına difüzlenmesinin ve polimerin gevşemesinin etkili olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak, HPMC (Methocel K15M CR) ile Kollidon® SR polimerinin birlikte kullanıldığı E4 sonuç formülasyonunun orijinal preparat olan Efexor® XR'a ve jenerik formülasyona en yakın salım profilini sağladığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Venlafaxine HCl is an effective agent in the treatment of major depressive disorder. Its adverse effect profile is better when compared with the currently available antidepressant agents. When we consider length of treatment and the cost effectiveness of treatments for depression, it would be advantageous to develop a controlled-release form of venlafaxine. The aim of this study was to develop a controlled-release generic formulation of venlafaxine. For this purpose, natural and synthetic types of polymers were used to prepare matrix-based controlled-release tablet formulations. The effect of the different types of polymers on the release of venlafaxine was investigated. In this study, the polymers Methocel (Methocel E10M CR, K15M, K15M CR, K100M ve K100M CR), Metolose (Metolose 90SH-100 SR, 90SH-4000 SR, 90SH-15000 SR and 90SH-100000 SR), xanthan gum (Xantural 75), carrageenan (Gelcarin GP-812 NF) and polyvinyl acetate/povidone (Kollidon SR), which were obtained from various suppliers were used. The rheological properties of the polymers were investigated and it was found that all of the polymers showed pseudoplastic flow behavior. Tablets were prepared by direct compression method. The ratios of venlafaxine:polymer were varied in order to investigate the effect of polymer concentration on release. In vitro dissolution studies were performed using the rotating basket method in distilled water, in a medium which was defined in USP for delayed release formulations and in a pH 6.8 phosphate buffer. The results of the dissolution profiles of the tablets were compared with the original (Efexor® XR) and generic formulations using the f2 similarity test. It was found that formulations which were prepared with polyvinyl acetate/povidone based Kollidon SR and Methocel K15M CR, were able to produce the desired release profile. When we compared the tablet formulations which contained Methocel and Metolose polymers in the same ratio (1:2), tablets containing Methocel polymers showed a similar release profile to that of the original product. In the case of tablets containing Metolose polymers, the increase in viscosity of the polymers resulted in a decrease in the release of active ingredient from the tablets. It was also found that as the concentration of the polymer in tablets increased, the release of the active ingredient from the tablets decreased. It was found that formulations which contained carrageenan produced the desired release profile. But due to the brown colour of the tablets, they were not chosen for the final formulation. Formulations with xanthan gum were not able to produce the desired release profile. It was found that tablets containing Kollidon® SR alone were not able to produce the desired release profile. On the other hand, formulations which were prepared with both Methocel K15M CR and Kollidon® SR showed the desired release profile. Swelling studies of the tablets which contained Methocel and Metolose polymers were carried out in pH 6.8 phosphate buffer and it was found that the swelling ratio of the tablets containing high viscosity grades of Methocel polymers was more than that of the Metolose polymers. The final formulation also had the highest swelling ratio. It was found that tablet formulations containing both Methocel K15M CR and Kollidon SR (E4 and E13) showed pH-dependent swelling behavior. The kinetic assessment of release data showed that the best fit kinetics was Q t . The release behaviors of the tablet formulations were also evaluated based on the Peppas equation. The release of the active ingredient occured through diffusion pathway and relaxation of the polymer. It was concluded that the final formulation, which contained both HPMC (Methocel K15M CR) and Kollidon® SR polymers, showed a similar release profile when compared with the original product and the generic formulation.