Aktif akciğer tüberkülozunda serum prohepsidin düzeyinin önemi
The importance of serum prohepcidin level in active pulmonary tuberculosis
- Tez No: 224343
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Hematoloji, Hematology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kronik hastalık anemisi, demir eksikliğine bağlı gelişen anemilerden sonra en sık prevalansa sahip olup, akut veya kronik immün aktivasyonun geliştiği hastalarda ortaya çıkan bir anemi şeklidir. Akciğer tüberkülozu da ciddi bir enflamasyona yol açan, aynı zamanda sıkça anemiye neden olan bir enfeksiyon hastalığıdır. Bu nedenle aktif akciğer tüberkülozlu hastalarda anemi nedenini ortaya koymada ve tedaviye cevabı değerlendirmede prohepsidin düzeyinin faydalı olup olamayacağını araştırdık. Çalışma Ocak-Haziran 2007 tarihleri arasında GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Hematoloji ve Tüberküloz ve Göğüs Hastalıkları Servislerinde yaşları 19 ile 30 arasında değişmekte olan toplam 40 erkek olgu ve 15 sağlıklı erkek üzerinde yapılmıştır. Hastaların hepsi balgam yayma pozitif akciğer tüberkülozlu ve daha önce tedavi almamış hastalardı. İki ay boyunca izoniazid tablet, rifampisin kapsül, morfazinamid tablet ve etambutol tablet ve takip eden 3 ay da, sadece izoniazid tablet ve rifampisin kapsül tedavisi verildi. Tedavi sonrası hastaların balgam incelemesi yapıldı ve hepsinde yayma negatif olduğu saptandı.
Özet (Çeviri)
Anemia of chronic disease is the second most prevalent after anemia caused by iron deficiency, occurs in patients with acute or chronic immune activation. Pulmonary tuberculosis is another infectious disease that causes anemia as well as inflammation. The purpose of this study is to detect the reasons of anemia and the role of prohepcidin in response to therapy. The study is performed in 40 male patients with tuberculosis and 15 healthy controls between January and June 2007 hospitalized in Pulmonary and Tuberculosis Department. The patient group consisted of previously untreated positive sputum smears for tuberculosis. The patients were treated with isoniacide tablets, rifampicine capsules, morphazinamide tablets and ethambutol tablets for two months followed by isoniacide and rifampicine tablets for the three consecutive months. After treatment peripheral sputum smears were examined all of them were negative for tuberculosis.