Nazal polipozis etyopatogenezinde helicobacter pylori'nin rolü
The role of helicobacter pylori in nazal poliposis etiopathogenesis
- Tez No: 224344
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ENGİN ÇEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada nazal polipozis'li hastalarda Helicobacter Pylori varlığının araştırılması yapılarak, bakterinin nazal polip etiyopatogenezindeki yeri değerlendirildi. Çalışma GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi KBB Kliniğinde 2006-2007 arasında burun tıkanıklığı şikayeti ile başvuran ve muayene ve tetkikleri sonucunda nazal polipozis tanısı alan (29 erkek ve 6 kadın) yaşları 17-77 arasında (ortalama 34,48) değişen 35 hastada gerçekleştirilmiştir. Tüm hastaların endoskopik sinüs cerrahisi sırasında nazal poliplerinden örnek alınmış ve Helicobacter Pylori için etkin olan Setil Trimetil Amonyum Bromür (STAB) yöntemi uygulanmıştır. Tüm hastalarda reflü varlığı araştırılmış, endoskopi ve bilgisayarlı tomografi yapılarak helicobacter pylori varlığı ve nazal polipozis hastalığının ciddiyeti karşılaştırılmıştır. Çalışmada 24 hastada Helicobacter pylori (%68,6) negatif, 11 hastada (%31,4) pozitifdi ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Helicobacter pylori negatif olan hastaların 20 (%83,3) tanesinde reflü yoktu, 4 (%16,7) tanesinde vardı. Helicobacter pylori varlığı ile reflü varlığı arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık bulunmamıştır (p:0,99). Helicobacter pylori varlığı ile bilgisayarlı tomografi ve endoskopi sonuçları arasında da istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır. Nazal polipozis nasal mukozada değişikliklere, oksijen konsantrasyonu ve pH değerinde azalmaya neden olur. Bu durum tükrük, dental plak, adenoid ve tonsilde bulunan oral kaynaklı H.pylorinin oral-nazal yolla nazal kavitede kolonize olabileceğini düşündürdü. Çalışmamızda reflü ve H.pylori mevcudiyetinin nazal polipozis etyolojisinde yeralmadığı sonucuna vardık. Anahtar Kelimeler : Nazal, Polip, Helicobacter Pylori, Reflü
Özet (Çeviri)
In this study role of H.pylori in etiopathogenesis of nasal polyposis was searched by researching presence of H.pylori in patients with nasal polyposis. This study was performed on thirty five patients (29 male, 6 female) who applied to GATA Haydarpasa Training Hospital ENT Clinic between 2006 and 2007, with nasal obstruction complain, aging between 17 and 77 (mean 34,48), diagnosed as nasal polyposis after examination and test. Samples taken from all patients during endoscopic sinus surgery were subjected to cetyl metil amonium bromur (STAB) method to purify DNA of H.pylori. All patients are evaluated for reflux disease. Severity of nasal polyposis disease is compared with presence of H.pylori performing endoscopic examination and tomography. In study, H.pylori was negative for 24 patients (%68,6) and positive for 11 patients (%31,4) and statistically significant. 4 patients with negative H.pylori had reflux disease (%16,7), 20 patients with negative H.pylori did not have (%83,3). There was no statistically significant difference between presence of H.pylori and that of reflux disease in nasal polyposis (p=0,99). Difference between presence of h.pylori and results of endoscopic examination and tomography showed no statistically significance. Nasal polyposis cause mucosal changes, low oxygen concentration and pH values in nasal mucosa. This condition facilitates colonization of H.pylori in nasal cavity via oral-nasal route, originating from oral places such as saliva, dental plaque, adenoid and tonsil. At our study, we found that presence of H.pylori and reflux disease are not associated with etiopathogenesis of nasal polyposis. Keywords : Nasal, Polyp, Helicobacter pylori, Reflux