Plazma kitotriozidaz ölçümü ve klinik kullanımı
Measurement of plasma chitotriosidase and clinical applications
- Tez No: 224346
- Danışmanlar: PROF. İSMAİL KURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kitotriozidaz kitin (B-1,4 bağlı N-asetilglukozamin polimeri ) ve bazı yapay substratları (örneğin kitotrioz) hidroliz edebilen, insan vücudunda bulunan kitinaz sınıfı [EC 3.2.1.14] bir enzimdir. Insan doku makrofajları, lizozomlarda aşırı lipid, demir veya glikojen biriktiği patolojik durumlarda çok miktarda kitotriozidaz sentez ve sekrete etmektedir. Günümüzde, plazma kitotriozidaz, Gaucher hastalığının tanısı ve tedavisinin izlenmesinde dolaylı (surrogate) belirteç olarak yaygın kullanılmasının yanısıra, lizozomal depo hastalıklarında da `tarama testi' olarak kullanılmaktadır. Ayrıca ateroskleroz, sarkoidoz, bazı hematolojik hastalıklar, paraziter hastalıklar, gibi klinik durumlarda plazma kitotriozidaz aktivitesi yüksek bulunmuştur ve bu gibi durumlarda makrofaj aktivasyon göstergesi olarak araştırma amaçlı kullanılmaktadır. Bu çalışmada, plazma kitotriozidaz enzim aktivitesi ölçümü için florimetrik mikropleyt metodu kuruldu ve irdelendi. Metod 0-300 µM/L 4-metilumbelliferon aralığında doğrusaldı. Gün içi ve günler arası değişim katsayısı
Özet (Çeviri)
Chitotriosidase is a chitinase [EC 3.2.1.14] enzyme in human that hydrolyze chitin (B-1,4 linked N-acetylglucosamine) and some artificial substrates like chitotrioside. Chitotriosidase is synthesized and secreted by human tissue macrophages in pathologic conditions such as situations during which lipid, iron and glycogen accumulation occurring in lysosomes. Nowadays, plasma chitotriosidase is widely used as a surrogate marker to diagnose and monitoring Gaucher disease and also as a screening test for lysosomal storage diseases. Moreover plasma chitotriosidase activity is elevated in some clinical conditions such as atherosclerosis, sarcoidosis, some hematologic disorders, parasitic enfestations and in these conditions it is used as a macrophage activation marker for investigation purposes. In this study fluorimetric microplate method was set up and evaluated for the determination of plasma chitotriosidase enzyme activity. The method was found to be linear between 0-300 µM/L 4-methylumbellyferon. Within day and between day precision was