Bos akım bozukluklarının faz kontrast sine mrg ile incelenmesi
Evaluation of csf disorders with phase contrast cine mr imaging
- Tez No: 224345
- Danışmanlar: PROF.DR. CEM TAYFUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalımada faz kontrast sine MR görüntüleme ile araknoid kistler, normal basınçlı hidrosefali (NBH) ve Chiari 1 malformasyonlu hastalardaki beyin omurilik sıvısının (BOS) akım paternleri incelenerek tanı ve tedaviye olan katkısı deerlendirildi. Çeitli nörolojik semptomları bulunan yaları 6-78 arasında deien 82 hasta ve kontrol grubu olarak herhangi bir nedenle beyin MR çektiren yaları 21-60 arasında deien 20 hasta faz kontrast sine MR görüntüleme ile deerlendirildi. BOS akım çalımaları retrospektif kardiyak tetiklemeli ve Venc araknoid kistlerde 2 cm/sn, hidrosefali ve kontrol gruplarında 10-20 cm/sn ve Chiari 1 malformasyonlarında 5 cm/sn olacak ekilde gerçekletirildi. Çalımalar 2 radyolog tarafından sine formatında ve hesaplanan veriler ııında deerlendirildi. Sonuçlar klinik, cerrahi ve BT sisternografi bulguları ile karılatırıldı. Araknoid kistlerde faz kontrast sine MR görüntüleme bulguları 33 hastanın 30'unda (%90) cerrahi ve BTS bulguları ile korele idi. NBH ve kontrol grubundaki akuadukttaki ortalama BOS debisi karılatırılmasında NBH olgularında ortalama BOS debisi dier gruplara göre anlamlı olarak fazla bulunmutur. Chiari 1 malformasyonlu olgularda preoperatif dönemde normal BOS akımı olan olgularda cerrahi sonrası semptomlarda iyileme olmadıı, anormal BOS akımı olan 11 hastanın 10'unda (%90) semptomlarda gerileme olduu tespit edildi. Faz kontrast sine MR inceleme; araknoid kistlerin subaraknoid mesafe ile ilikilerinin gösterilmesinde, NBH'li hastaların ayırıcı tanılarının yapılmasında ve Chiari 1 malformasyonlu hastaların cerrahiden görecekleri yararı öngörmede; non?invaziv olması, ön hazırlık ve kontrast madde gerektirmemesi, kiinin X ıınına maruz kalmaması ve çekim ileminin en fazla 10 dakika sürmesi nedeniyle oldukça güvenilir alternatif bir yöntemdir. Anahtar Kelimeler : BOS akım, Faz Kontrast Sine MR Görüntüleme, Araknoid Kist, Normal Basınçlı Hidrosefali, Chiari 1 Malformasyonu
Özet (Çeviri)
It is aimed to evaluate CSF flow patterns in arachnoid cysts, normal pressure hydrocephalus and Chiari 1 malformations with phase contrast cine MR imaging, to investigate the contributions of the measurements to differential diagnosis and treatment. 82 patients (6 to 78 years of age) with various neurological symptoms and 20 patients (21 to 60 years of age) without hydrocephalus clinic and with cranial MRI obtained for any reason were enrolled to the study. MR CSF flow study with retrospective ECG-gated, phase contrast cine gradient echo sequence was performed in arachnoid cysts with Venc 2cm/s, in NBH and control group with 10-20 cm/s and in Chiari 1 group with Venc 5 cm/s. The cine mode studies and measurements were interpreted directly from monitors by 2 radiologist. Results of the CSF flow studies were compared with clinical symptoms, operative and CTC findings. In arachnoid cysts group phase contrast cine MR imaging results were compatible with operative or CTC findings in 30 (%90) of 33 patients. Mean CSF flow parameter were found significantly high in the NPH patients compared with the control group and the ventricular dilatation group. Patients with normal preoperative hindbrain CSF flow experienced symptoms recurrence after surgery. Patients (in %90) with abnormal preoperative hindbrain CSF flow had resolution of symptoms after surgery. Phase contrast cine MR imaging is a reliable, noninvasive, alternative technique for evaluation of communication betwen intracranial arachnoid cysts and cisterns, can be useful in the differential diagnosis of patients with NPH and may be a valuable tool in identifying patients who are less likely to respond to surgical decompression for Chiari 1 malformation. Keywords : CSF flow, Phase Contrast Cine MR, Arachnoid Cyst, Normal Pressure Hydrocephalus, Chiari 1 Malformation