Üçüncü büyük azı dişlerinin anatomik oluşumlarla ilişkilerinin tespitinde panoramik radyografi ve dental programlı bilgisayarlı tomografi bulgularının değerlendirilmesi
The evaluation of relationship between third molars and anatomical structures by the comparison of findings of the panoramic radiography and computed tomography
- Tez No: 224360
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUNCER ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oral Diagnoz ve Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısmada panoramik radyograflarda anatomik olusumlarla yakın iliskisi belirlenen üçüncü büyük azı disleri spiral bilgisayarlı tomografik görüntülerdeki verilerle kıyaslanarak spiral bilgisayarlı tomografik tetkike olan gereksinimin ortaya çıkarılması amaçlanmıstır. Çalısmamız, GATA Dishekimliği Bilimleri Merkezi Oral Diagnoz ve Radyoloji Anabilim Dalı'na üçüncü büyük azı disi patolojisi veya o bölgede ağrı sikayeti ile basvuran hastalar üzerinde gerçeklestirilmistir. Bu sikayetlerle kliniğimize basvuran hastalardan alınan panoramik radyografların değerlendirilmesi sonucu bulundukları bölgedeki anatomik olusumlarla iliskide üçüncü büyük azı dislere sahip oldukları görülen 37 hastadan dental programlı bilgisayarlı tomografi (dpbt) tetkiki istenmis ve hastalar bu yönde bilgilendirilmistir. Panoramik radyograflarda alt ve üst üçüncü büyük azı dislerinin pozisyonları, anatomik iliskilerinin manuel olarak ölçülmesi sonucu elde edilen vertikal iliskiler ve alt çenede anatomik iliski belirtileri sayılan mandibuler kanalın kesintiye uğraması, sapması ve daralması, alt üçüncü büyük azı dis apekslerinde radyolüsensi, köklerin daralması ve sapması durumlarına bakılmıstır. Dpbt'de ise anatomik olusumlarla üçüncü büyük azı dis kökleri arasındaki pozisyon iliskisi ve vertikal iliski ölçüm sonuçları tespit edilmis ve bu veriler panoramik görüntü verileriyle kıyaslanmıstır. Bu arastırmalar ısığında tedavi planlaması öncesinde, panoramik radyograflarda üçüncü büyük azı disleri ile anatomik olusumlar arasında iliskinin tespit edilmesi durumunda, ortaya çıkabilecek komplikasyonların engellenmesi açısından dpbt tetkiki yapılmasının gerektiği sonucuna varılmıstır. Anahtar Kelimeler :Panoramik radyografi, bilgisayarlı tomografi, üçüncü büyük azı disleri, maksiller sinüs, mandibuler kanal.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate the requirement demand of spiral CT by comparison of mandibular third molars which were detected to have close relationship through the mandibular canal based on panoramic images and the images of mandibular third molars on tomography. The subject population was consisted of people who applied to Gülhane Military Medical Academy, Department of Oral Diagnosis and Radiology by the complaint of their third molar area in both chins. Upon evaluation of the panoramic radiographs, we found 37 people who had close relationship between third molars and anatomical structures and we asked them if they would accept or not to get spiral CT for the evaluation. We evaluated the positions of mandibular and maxillary third molars, their previously measured vertical relationship according to anatomical structures, interruption of the white borderline of mandibular canal, diversion and narrowing of the canal, the roots of mandibular third molars and the radiolucency of the roots on panoramic radiographs. On the other hand, we evaluated the positional relationship between the anatomical structures and third molars and we measured vertical relations on tomographic images. We compared the resulting panoramic and CT findings. As a result, we conclusively need to evaluate CT images if there?s an existence of anatomical relationship on panoramic radiographs to prevent complications during the surgical operation. Keywords :Panoramic radiography, computed tomography, third molars, maxillary sinus, mandibular canal.