Döner aletlerle kullanılan Ni-Ti eğelerle uyumlu tekkon guta-perka kanal dolgu yöntemi ile diğer guta-perka kanal dolgu yöntemlerinin apikal sızdırmazlıklarının karşılaştırılması
The comparison of apical microleakage of single-cone gutta-percha canal filling technique compatible with the ni-ti files used with rotary instruments and the other gutta-percha canal filling techniques
  1. Tez No: 224361
  2. Yazar: DURSUN ALİ ŞİRİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR MERİÇ TUNCA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Arastırmamızda, ProTaper Ni-Ti eğelerin kök kanalında olusturduğu kanal sekline uyumlu olarak tasarlanmıs ProTaper guta-perka ile uygulanan tekkon tekniğinin, lateral kondanzasyon ve Thermafil tekniğine alternatif bir teknik olup olmadığının değerlendirilmesi amaçlanmıstır. Arastırmamızda kullanılan çekilmis 200 adet alt premolar dislerin kök kanal preparasyonları ProTaper Ni-Ti döner eğelerle (Dentsply Maillefer, Ballaigues, ?sviçre) yapıldı. Üç ana gruba ayrılan dislere 3 farklı kanal dolgu tekniği ve 4 farklı kök kanal patı kullanılarak uygulandı. Daha sonra disler boya penetrasyonu için çini mürekkebinde 7 gün süre ile bekletildi. Bu süreyi takiben disler seffaflastırıldı ve dislerin boya sızıntılarının lineer ölçümü için milimetrenin onda birini gösteren scala kullanıldı. Elde edilen bulguların ?statistiksel analizleri için SPSS for Windows Ver. 15.0 (SPSS Inc.,IL.ABD) kullanıldı. Thermafil tekniği ile lateral kondanzasyon tekniklerinin apikal sızdırmazlıkları arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark bulunmazken, tekkon tekniğinin bu iki tekniğe oranla anlamlı derecede daha fazla apikal sızıntı gösterdiği bulunmustur. Kök kanal dolgu patları içinde ise en az ortalama apikal sızıntı değeri Diaket kullanılarak kanal dolguları yapılan gruplarda, en fazla ortalama apikal sızıntı değeri ise Ketac-Endo kullanılarak yapılan gruplarda gözlenmistir. Sonuç olarak tekkon tekniğinin, lateral kondanzasyon ve Thermafil tekniğine alternatif bir kanal doldurma tekniği olamayacağı sonucuna varılmıstır. Anahtar Kelimeler : ProTaper, Tekkon ProTaper Guta-Perka, Apikal Boya Sızıntısı, Seffaflastırma
Özet (Çeviri)
The aim of our research is to evaluate single-cone technique applied with Protaper Gutta-Perhca designed as compatible with root canal shape created by Protaper Ni-Ti files as an altenative technique against lateral condensation and Thermafil techniques. In the research, 200 premolar teeth with one canal were used. The root canal preparation of all the teeth was carried out by using ProTaper Nickel-Titanium rotary instruments (Dentsply Maillefer, Ballaigues, Switzerland). Canal filling techniques were applied into these 3 main groups by using 4 different root canal sealers. The teeth were kept in an indian ink for 7 days. Then the teeth were made transparent by the Robertson?s clearing technique. A scala which reflects one tenth of a milimeter was placed for the lineer measurement. For statistical analysis of the data, SPSS for Windows Ver.15.0.(SPSS Inc.,IL,USA) was used. According to the results, any noticable difference was observed between the apical leakage of Thermafil technique and lateral condensation technique, while it was found that single-cone technique had much more noticable apical leakage in comparison to the two other techniques. On the other hand, within the root canal filling sealers; the least average apical leakage value was seen filled with Diaket, and the most average apical leakage value was seen in the groups of canals filled with Ketac-Endo. As a result, singlecone technique, in comparison to lateral condensation and thermafil techniques, cannot be regarded as alternative canal filling technique. Key Words : Protaper, Single-Cone ProTaper Gutta-Perca, Apical Dye Leakage, Clearing