Türkiye'de melanositik nevüs prevalansı ve deri tipi ile ilişkisinin araştırılması
The prevalance of melanocytic nevi in turkey and research the relationship between skin type.
- Tez No: 224374
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLAL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Dermatoloji, Dermatology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Melanositik nevüsler toplumun büyük bir çoğunluğunda görülen, malign melanom gelistirme potansiyeli olan pigmente lezyonlardır. Yapılan çesitli çalısmalara rağmen gelisimine neden olan endojen ve eksojen faktörler net olarak ortaya konulamamıstır. Biz 5-40 yas arası 555 kisi ile yaptığımız çalısmayla melanositik nevüslerin prevalansının, deri tipi gibi endojen ve günese maruziyet gibi eksojen etmenlerle, vücutta ve ayrı ayrı vücut bölgeleriyle iliskisini ortaya koymayı amaçladık. Çalısmamızın sonucunda ortalama klasik edinsel melanositik nevüs sayısı erkeklerde kadınlara göre istatistiksel olarak anlamlı sekilde yüksekti. Genel olarak her ne kadar günese maruziyetle ilgili parametrelerin tamamında olmasa da, çoğu parametrede klasik bilgilerle uyumlu olarak günese maruziyet ile klasik edinsel ve atipik melanositik nevüs sayısı arasında pozitif bir iliski saptandı. Yapılan bazı çalısmaların aksine çalısmamızda çil sayısı artısı ile nevüs sayısı arasında ise pozitif bir iliski saptanmadı. Atipik melanositik nevüslerin klasik kitaplarla uyumlu olarak puberte döneminden önce olusmadıkları da çalısmamızda tespit edildi. Dolayısıyla günesin klasik ve atipik melanositik nevüs insidansını artırdığı konusunda toplumun bilinçlendirilmesi, ileride olusabilecek sorunların temel çözümü olarak görülmektedir. Ayrıca bu çalısmamızda klasik edinsel ve atipik nevüsleri vücut bölgelerine göre detaylı olarak da inceledik ve istatistiksel olarak karsılastırdık. Çıkan sonuçları bu tür detaylandırılmıs bir çalısma olmadığından değerlendiremedik. Bu nedenle sonuçlarımızın ileride yapılacak bu tür detaylandırılmıs çalısmalara referans olacağı görüsündeyiz. Anahtar Kelimeler : Melanositik Nevüs, Melanositik Nevüs Sıklığı, Günes Maruziyeti.
Özet (Çeviri)
Melanocytic nevi are extremely common pigmented lesions which may have malign potential. The endogenous and exogenous factors which affect development of them are still obscure although a lot of studies have been done. We aimed to determine the prevalance of melanocytic nevi and the relationship with the effect of endogenous factors, such as skin type, and exogenous factors, such as sun exposure. We included in the study 555 patients (5-40 yrs-old) and evaluated the body surface as a whole and sections. We found statistically higher average number of acquired melanocytic nevi in men compared to women. We did find positive correlation between the sun exposure and melanocytic nevi (acquired and atypical) in most of the parameters in our study and this was consistent with the classical knowledge. In terms of efelids, there was no correlation between the number of them and melanocytic nevi contrast to some other studies. A few studies showed that atypical melanocytic nevi may be found before puberty, but there were no patients with atypical nevi before the age 13 in our study, and this was also consistent with the classical knowledge. We think that population should be informed about the relationship between the sun exposure and melanocytic nevi, and this would be the main protection for these kind of problems which would arise in the future. In addition, the acquired melanocytic and atypical nevi were investigated and compared statistically on the body surface as a whole and sections, such as head, extremities etc. in our study. The results of these sectional parameters could not be compared to other studies because there were no studies bearing this kind of results. Therefore, we think that our detailed results will be a reference for further studies about this subject. Keywords : Melanocytic nevi, frequency of melanocytic nevi, sun exposure