Organik veya optik nedenli olmayan şaşılıklarda disosiyatif kimlik bozukluğunun araştırılması
Research of dissociative identity disorders in strabismus not caused by organic or refractive origin
- Tez No: 224373
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALİ AYDIN, Y.DOÇ.DR. TAMER FAZIL YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Şaşılıkların etiyolojisi incelendiğinde pek çok faktör sorumlu tutulmuştur. inervasyonel problemler, paralitik-mekanik faktörler, akomodasyon-refraksiyon kusurları, sensoryel problemler temelde incelenen öğeler olup, pek çok oftalmolog tarafından bunların biri veya birkaçı etiyolojik faktörler olarak değerlendirilmişlerdir. Bunların dışında klinik gözlemler de göstermiştir ki, bazı şaşılık tiplerinde deviyasyon miktarı gün içinde değişiklik göstermekte; yorgunluk, stres, dalgınlık hallerinde ortaya çıkabilmektedir. Bu bize deviyasyona sahip hastaların geçmişlerinde veya halen disosiyatif bir bozukluğa sahip olabileceklerini ve incelendiği takdirde hastalığın etiyolojisine farklı bir yönden ışık tutabileceğimizi düşündürmüştür. Bunun için biz bu çalışmada, belirgin deviyasyona sahip hastaların Disosiyatif Kimlik Bozukluğu(DKB)i1e birlikteliğini inceleyerek etiyolojik faktörler arasında daha önce incelenmemiş etkenleri araştırdık. Şaşılık tanısı alan 30 erkek hasta çalışmaya alındı ve sağlıklı 30 kişiyle karşılaştırıldı. Belirlenen 60 kişi psikiyatri kliniğince DKB için kullanılan tarama testlerine tabi tutularak kayması olan hastalarla olmayanlar arasında fark araştırıldı. Sonuç itibariyle şaşılık tanısı alan hastalarla diğerleri arasında DKB tarama testleri sonuçları açısından istatistikselolarak anlamlı fark bulunamadı. Ortaya çıkan sonuçları daha önce bu yönde yapılmış bir çalışma olmadığından karşılaştıramadık. Ancak yine de daha fazla hasta ile ve DKB tanısı almış olan hastalarda da deviyasyonun araştırılmasıyla çalışmanın iki taraflı olarak tamamlanması ve değerlendirilmesinin faydalı olabileceğini düşünmekteyiz. Anahtar kelimeler : Deviyasyon, disosiasyon, şaşılık, hipnozabilite.
Özet (Çeviri)
Various factors are blamed in the etiology of the strabismus. Innervational problems, paralytic mechanical factors, accomodationrefraction disorders, and sensory problems are the main assessed elements, and these elements are estimated as etiological factors by many ophtalmologists. Beside these, also elinical observation point out that; the amount of deviation mayalter during day in some types of deviations; and may appear in conditions Iike fatique, stress and obsence. According to some of the ophtalmologists opinions; deviation begins with intermitant pattem and then becomes steady in time in many of the strabismus cases. This makes us think that the patients with deviation may have a dissociative disorder in their post life or even present and, when it is analyzed it may point us another perspective of the disease etiology. Because of that in this research, we observed concomitance of dissociative identity disorders in patients with significant deviation and searched etiologic factors that have not been assessed before. The study included 30 male patients diagnosed as squint and compared to 30 healthy patients in ophthalmologic examination. All of 60 patients are evaluated with screening tests for dissociative identity disorders by Psychiatry Clinic. We did not find any statistically significant difference between patients with strabismus diagnosis and healthy ones. We couldn't compare the results since there is not any other research made about this subject. We think that the reason for finding no statistically significant difference is the insufficient quantity of the patients. Not only the performing of screening tests on patients with deviation, but also performing deviation search in patients with dissociative identity disorders may be useful for evaluation and completion of research by both sides. Key Words : Deviation, dissociation, strabismus, hipnosability