Spinal kord travma modelinde aminoguanidin ile N-asetilsistein'in ayrı ayrı ve birlikte nöroprotektif etkilerinin incelenmesi
The investigation of neuroprotective effects of aminoguanidin and N-acetylcystein administration alone and combination in spinal cord trauma model
- Tez No: 224384
- Danışmanlar: PROF. ENGİN GÖNÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu tez çalısmasında ağırlık düsürme modeli ile olusturulan omurilik yaralanmasından sonra verilen N-Asetilsistein (NAS) ve Aminoguanidin (AG)'in nöroprotektif etkinliği klinik ve laboratuar olarak incelenmistir. 35 adet Sprague-Dawley rat (250-350gr), kontrol grubu (n=7), travma grubu (n=7), AG grubu, (n=7) NAS grubu (n=7), AG+NAS grubu (n=7) olmak üzere 5 gruba ayrılmıstır. Tüm ratlara tek seviye Torakal 9 veya 10 laminasına total laminektomi yapıldı. Kontrol grubu dısındaki gruplara ağırlık düsürme modeli ile spinal travma olusturuldu. Travma grubuna; günde 2 kez 1 mL %0.9 luk NaCl çözeltisi, AG grubuna; travma sonrası 1. saatte baslanarak günde 2 kez 100mg/kg, NAS grubuna; travma sonrası 1. saatte baslanarak günde 2 kez 100 mg/kg 5 gün boyunca intraperitoneal olarak uygulandı. AG+NAS grubuna; her iki ilaç aynı pozolojide 5 gün boyunca intraperitoneal olarak uygulandı Tüm ratlar 1. 3. ve 5. gün tarlovun tanımladığı nörolojik muayne derecelendirmesi ile Rivlin ve Tator' un tanımladığı eğik düzlem dereceleri ile klinik olarak değerlendirildi. Ratlar 6. günde sakrifiye edildi ve travma bölgesini içeren omurilik alındı. Bu dokulardan malondialdehit (MDA) düzeyi,süperoksid dismutaz (SOD) aktivitesi, glutatyon peroksidaz (GSH-Px) aktivitesi bakıldı. Bulguların analizi SPSS 15.0 istatistik paket programıyla yapılmıs kontrol grubuna göre AG, NAS, AG+NAS gruplarında klinik nörolojik muayene ve eğik düzlem derecelendirmesinde artıs ile MDA düzeyi, SOD ve GSH-Px aktivitelerinde istatistik olarak anlamlı düsme görüldü. Sonuç olarak AG ve NAS ayrı ayrı ve birlikte kullanıldıklarında ratlarda olusturulan omurilik yaralanmasında nöroprotektif etkinliği olduğu fakat birlikte kullanıldıklarında additif etkinlik göstermedikleri söylenebilir
Özet (Çeviri)
In this study the neuroprotective efficacy of N-Acetylcystein and Aminoguanidin administered after spinal cord injury by weight drop model was examined regarding clinical and laboratory outcome. 35 Sprague-Dawley rats were divided into 5 groups as control group(n=7), trauma group(n=7), AG group(n=7), NAS group(n=7), and AG + NAS group(n=7). Single level total laminectomy of thoracal 9th or 10th vertebra was performed on all rats. Spinal trauma was formed by weight drop model for all groups except the control group. 1 ml of %0.9 NaCl solution was administered twice daily to control group. 100mg/kg Aminoguanidin was given twice daily to AG group with initial dose administered 1 hour after trauma. 100mg/kg N-Acetylcystein was initiated 1 hour after trauma and maintained twice daily by intraperitoneal route for 5 days in NAS group. Both drugs were administered to AG+NAS group in the same dose.Neurologic examination results were graded according to Tarlov?s chart and all the rats were clinically assesed by Rivlin and Tator?s inclined plane degrees. Rats were sacrified on the 6th day and the spinal cord segments in the traumatic region were obtained. Malondialdehyte (MDA),superoxidedismutase activity (SOD), and glutathion peroxidase activity (GSH-Px) of these tissue specimens were measured . The analysis of results revealed an increase in the inclined plane degrees and neurological examination grading along with a statistically significant decrease in MDA level, SOD and GSH-Px activities in AG, NAS and AG + NAS groups as compared to control group designed by SPSS 15.0 software statistics programme.In conclusion, we propose that AG and NAS can show neuroprotective efficacy when used in combination or alone but there is no additive effect of combined use.