Splenektomili ratlarda probiyotiklerin sistemik ve intestinal mukozal immünite üzerine etkisi
Effects of probiotics on sistemic and intestinal mucosal immunity in splenectomized rats
- Tez No: 224392
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SEMİH GÖRGÜLÜ, Y.DOÇ.DR. ERKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Dalak retiküloendotelyal sistemin en önemli parçasıdır ve immün cevabın koordinatörlügünü yapar. Bu nedenle, splenektominin intestinal immün yapılar üzerinde histolojik ve fizyolojik degisikliklere yol açması olasıdır. İntestinal mukozal immünite ve sistemik immüniteyi iyilestirici etkileri kanıtlanmıs olan probiyotiklerin kullanımı ile splenektomi sonrasında olusabilecek ikinci faz degisiklikleri saptamayı amaçladık. Çalısmada toplam 56 adet Sprague-Dawley tipi disi rat kullanılmıstır. Deney hayvanları toplam sekiz gruba ayrıldı. Ratlara gruplarına göre preoperatif veya postoperatif dönemde olmak üzere EPS'si düsük Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus A13 susu veya EPS'si yüksek Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus B3 susu probiyotik uygulandı. Çalısmanın 8. gününde splenektomi uygulandı ve 16. günde kardiyak kan alımı ve ince barsak rezeksiyonu uygulandı. İntestinal mukozal immünite incelemesi açısından, gruplar arasında histopatolojik olarak anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Spleen is one of the most important organ of the reticuloendothelial system and coordinates the immune response. By the reason of this, splenectomy may probably cause histologic and phsyologic changes on intestinal mucosal immune structures. We aimed to find the second phase changes that could arise after splenectomy; by using the probiotics, which has demonstrated improving effects on intestinal mucosal and systemic immunity. Totally 56 Sprague-Dawley type female rats were used in the study. Rats were divided into 8 groups. On preoperative or postoperative period, low- EPS strain producing Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus A13 or high-EPS strain producing Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus B3 Spleen is one of the most important organ of the reticuloendothelial system and coordinates the immune response. By the reason of this, splenectomy may probably cause histologic and phsyologic changes on intestinal mucosal immune structures. We aimed to find the second phase changes that could arise after splenectomy; by using the probiotics, which has demonstrated improving effects on intestinal mucosal and systemic immunity. Totally 56 Sprague-Dawley type female rats were used in the study. Rats were divided into 8 groups. On preoperative or postoperative period, low- EPS strain producing Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus A13 or high-EPS strain producing Lactobacillus delbrueckii subspecies bulgaricus B3 probiotic strains were given according to their groups. On the 8th day of the study splenectomy, and on the 16 th day cardiac blood aspiration and partial ileum resection was applied. Intestinal mucosal immunity assessment showed no histopathologically significant differences between groups.