Miyeloproliferatif hastalıklarda JAK2V617F gen mutasyon sıklığı ve tromboz ile ilişkisi
The frequency of JAK2V617F gene mutation in miyeloproliferative disease and its relationship with thrombosis
  1. Tez No: 224408
  2. Yazar: MELİKE KALFA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. REYHAN DİZ KÜÇÜKKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Kronik Miyeloid Lösemi (KML) dışı miyeloproliferatif hastalıklar olarak bilinen polisitemia vera (PV), esansiyel trombositemi (ET) ve idiyopatik miyelofibroziste (İMF) temel özellikler; kemik iliği hipersellüleritesi, tromboza ve hemorajiye meyil ve uzun dönemde lösemik transformasyon riskidir. 2005 yılında yapılan çalışmalarda KML dışı miyeloproliferatif hastalıkların çoğunda Janus kinaz (JAK2) geninde edinilmiş noktasal mutasyon (617. kodonda fenilalanin-valin yer değiştirmesi ,V617F) olduğu gösterilmiştir. Bu mutasyon sonucunda JAK-STAT, PI3K, AKT (protein kinaz B) yolları ve mitojen aktive protein kinaz (MAPK), sitokinden bağımsız olarak aktive olur. Duyarlı yöntemler ile PV'lı hastaların %90-95'inde, ET'li hastaların %50-60'ında ve İMF'li hastaların %40-50'sinde JAK2 mutasyonu pozitif olarak saptanmıştır. Bu çalışmada 1980-2008 yılları arasında İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi (İÜİTF) Hematoloji Polikliniği'nde Kronik Miyeloid Lösemi (KML) dışı miyeloproliferatif hastalık tanısı ile izlenen hastalarda JAK2 V617F mutasyon sıklığı ve tromboz ile ilişkisi incelenmiştir.Hematoloji Polikliniği'nde WHO kriterlerine göre PV (37 hasta), ET (53 hasta) ve İMF (10 hasta) tanısı ile izlenmekte olan 100 hastadan bilgilendirilmiş onay alınmıştır. Hastaların 43'ü erkek, 57'si kadındır, yaş ortalaması 51,44±14,15 (20-70) bulunmuştur. Hastaların venöz kan örneğinden genomik DNA elde edilip, FRET yöntemine dayalı LightCycler ile ?Çözülme Eğrisi Analizi? yapılarak genotipleme yapılmıştır. Hastalarda tromboz öyküsü araştırılmış ve veriler SPSS 11.0 ile değerlendirilmiştir. İstatistiksel değerlendirmede Ki-kare testi, Kruskal-Wallis testi ve Mann-Whitney testi kullanılmıştır.Hastalarda JAK2 V617F mutasyon pozitifliği tarandığında; tüm hastaların %66'sında (66/100) JAK2 V617F mutasyonu pozitif saptandı. JAK2 V617F mutasyon sıklığının, istatiksel olarak cinsiyet farkı göstermediği belirlendi (p: 0,791).
Özet (Çeviri)
The cardinal features of polycythemia vera (PV), essential thrombocythemia (ET) and idiopathic myelofibrosis (IMF), which are collectively known as myeloproliferative diseases other than chronic myeloid leukemia (CML), are bone marrow hypercellularity, thrombotic and hemorrhagic diathesis and risk for leukemic transformation in long-term. Many studies performed in 2005 showed that many of myeloproliferative diseases other than CML have an acquired point mutation (substitution of phenylalanine-valine at 617th codone, V617F) in Janus kinase (JAK2) gene. As a result of this mutation, JAK-STAT, PI3K, AKT (protein kinase B) and mitogen active protein kinase (MAPK) pathways become actived independently from cytokines. By sensitive methods, JAK2 mutation was found to be positive in 90-95% of PV patients, 50-60% of ET patients and 40-50% of IMF patients. In this study, frequency of JAK2 V617F mutation and its association with thrombosis are investigated in patients with myeloproliferative diseases other than chronic myeloid leukemia (CML), who have been followed up in out-patients?clinic of Hematology at Istanbul Faculty of Medicine between the years of 1980 and 2008.Informed concents of 100 patients followed up in out-patients?clinic of Hematology with the diagnoses of PV (37 patients), ET (53 patients) and IMF (10 patients) according to WHO criteria were taken. Forty-three of these patients were males, 57 of them were females and mean age was 51,44 ± 14,15 years (20-70). Genomic DNA was obtained from venous blood samples of the patients and genotyping was made by applying `Melting Curve Analysis? with LightCycler based on FRET method. Thrombosis history was questioned in patients and datas were evaluated with SPSS 11.0. Chi-square test, Kruskal-Wallis test and Mann-Whitney test were used for statistical analysis.When the presence of JAK2 V617F mutation was screened, JAK2 V617F mutation was found to be positive in 66% of all patients (66/100). Frequency of JAK2 V617F mutation was not statistically different between males and females (p: 0,791). When the diseases were considered seperately, JAK2 V617F positivity was found in 57.4% of ET patients (29/53), 83.8% of PV patients (31/37) and 60% of IMF patients (6/10).