2002-2008 yılları arasında istanbul tıp fakültesi psoriasis polikliniğinde izlenen sistemik tedavi gerektiren psoriasis hastalarının retrospektif incelenmesi
Analyze of psoriasis patients who were used systemic teraphy in istanbul medical faculty dermatology departments outpatient clinic for psoriasis between 2002-2008
  1. Tez No: 224409
  2. Yazar: EMİNE NUR RİFAİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ÖZARMAĞAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalı psoriasis polikliniğinde 2002-2008 yılları arasında izlenen 1831 hasta taranarak, içlerinden fototerapi ve/veya sistemik tedavi almış 626(%34) olgu (%48,7 kadın %51,3 erkek) retrospektif olarak değerlendirildi. Amacımız fototerapi ve/veya sistemik tedavi almış psoriasis hastalarının demografik özelliklerini, klinik tiplerini ve kullanılan tedavileri incelemekti.Hastaların bilgileri `'SPSS 11,5'' programı kullanılarak kaydedildi. Analizler `'Pearson's Chi-Square'' testi ile yapıldı.Çalışma grubunda lezyonlarının başlama yaşı 1-85 yaş arası değişiyordu (ortalama=28,1 yıl). 40 yaş altı başlangıç (erken) %70,3 hastada, 40 yaş üstü başlangıç (geç) %24 hastada kaydedildi. Hastalık süresi minimum 0 yıl, maksimum 55 yıl, ortalama 10,8 yıl idi. İlk başvuruda 387 hastada değerlendirilen PAŞİ (psoriasis alan şiddet indeksi) minimum 2, maksimum 47,7 ortalama 14, 3 idi.Toplam 626 hastanın %29,2'sinde sınırlı plak, %55,6'sında yaygın plak, %34,7'sinde guttat, %7,9'unda invers, %3,4'ünde yaygın püstüler, %4,3'ünde palmoplantar, %5,1'inde eritrodermik psoriasis kliniği vardı.626 hastanın %55,9'unda tırnak tutulumu vardı. En sık görülen tırnak bulgusu %20,8 hastada çukurcuklanma, %15,3 hastada onikoliz idi. Çukurcuklanma ve onikoliz %8,9 hastada birlikte görülüyordu. %75,6'sında ise saçlı deri tutulumu vardı.Eklem tutulumu 91(%14,5) hastada bulunuyordu. Eklem tutulumu olan 91 hasta içinde 71 hastada tırnak tutulumu saptandı. Eklem tutulumu olan hastalarda toplam 626 hastaya göre tırnak tutulumu istatistiksel olarak anlamlı derecede sıktı.(Pearson's Chi Square
Özet (Çeviri)
A total number of 1831 psoriasis patients were diagnosed according to clinical and/or histological findings and fallowed up in Istanbul University, Istanbul Medical Faculty Dermatology Departments outpatient clinic for psoriasis between 2002-2008 years. 34%(626) of 1831 patients who were used phototraphy or systemic teraphy were retrospectively analyzed in this study as to assess the clinical findings, therapeutic options and demographic findings.We used for statistical analyze spss 11,5 programme and Pearson?s Chi- Square test.305 (48,7%) patients were women and 321 (51,3%) were man. Mean age of onset was 28,1. Onset before 40 years of age(early onset) in 70, 3% patients and after 40 years of age(late onset) in 24% patients. The mean duration of the disease was 10,8 years. The mean PASI (psoriasis area of severity index) was 14,3.29,2% patients had localized plaque, 55,6% generalized plaque, 34,7% guttate, 7,9% inverse, 3,4% generalized pustuler and 4,3% palmoplantar psoriasis.Nail involvement was in 55,9 % patients. The most frequent findings of nail involvement were pitting in 20,8% patients, onicolysis in 15,3%, onicolysis and pitting together in 8,9% patients. Joint involvement was in 14,5 % patients. There was statistical relation between nail involvement and artropathy. Nail involvement were more frequent in patients who had artropathy.Trauma as the triggering factor of psoriasis was in 3, 2% patient. Psychogenic stress was in 44, 3% and infection in 14% patients.105 patients had accompanying systemic disease. The most common ones were diabetes mellitus, hypertension, thyroid disease and hyperlipidemia. The most common systemic disease diabetes mellitus in 6,9% patient, hypertension in 5,4%, and hyperlipidemia was observed in 3,7 % patients.Family history of psoriasis was was found in 154/473 patients as first or second degree siblings had psoriasis. There was no statistical difference regarding disease severity between family histories. Statistically significant relation was detected between early onset of psoriasis and family history. The patients with family history had an erlier onset of psoriasis.