Behçet hastalığında paterji testinin subkutan ve/veya intrakutan uygulanması ve uygulama süresinin test sonucuna etkilerinin değerlendirilmesi.
Applying subcutaneous and/or intracutaneous of skin pathergy test in Behçet's disease and evaluating the effect of application time on test results.
  1. Tez No: 224414
  2. Yazar: MORAD FARİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AFET AKDAĞ KÖSE, PROF. DR. GÜLSEVİM AZİZLERLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Dermatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Behçet hastalığında önemli tanısal değere sahip olan paterji testinin, uygulama sırasında travma şiddetini arttırarak(iğneyi 1 dakika bekleterek) pozitiflik oranındaki artış araştırıldı. Bu amaçla 52 kadın, 29 erkek toplam 81behçet hastası ile 35 kişilik aftöz stomatitli kontrol gurubuna rutin ve bekletilmiş paterji uygulandı.Behçetli hastalarda paterji pozitiflik oranı %55,5 bulundu. Kontrol gurubunu oluşturan hiçbir hastada hem rutin hem de bekletilmiş paterji pozitif bulunmadı.
Özet (Çeviri)
The effect of increased trauma (by holding the needle for 1 minute during the application) on positivity rate of pathrgy test which is an important test in the diagnosis of Behçet?s disease was studied.Totally 81 patients with Behçet?s disease (52 women, 29 men) and 35 patients with Recurrent Aphtous Stomatitis(RAS) as the control group were included in the study. The rutine and prolanged pathergy test were performed on both patients with RAS and Behçet?s disease.The percentage of positivity of Pathergy Reaction(PR)was %55.5 in the patients with Behçet?s disease. No positive PR was found in control group.Statistically there was no signifcat difference between the percentage of positivity of rutine and prolonged pathergy test(keeping up the needle for one minute inside the skin) of study group.The percentage of positivity of subcutaneous pricks(%50,61) compaired with intradermal pricks (%39,50)was statistically significant (P=0,02 P< 0,05).Finally we think that application of multiple needle pricks, the deepness of pricks (intradermal or subcutaneous), the diameter of needles and also application in different body areas could play important role in increasing the positive rate of pathergy reaction in patients with Behçet?s disease.