Behçet hastalığında monosodyum ürat kristallerine duyarlılık testinin değerlendirilmesi ve sonuçların paterji testi ile karşılaştırılması
  1. Tez No: 165175
  2. Yazar: KORAY TAŞÇILAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İZZET FRESKO
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 26
Özet
Özet: Behçet hastalığı venöz ve arteryel alanda iltihapla karakterize bir vaskülittir. Tanıya çeşitli klinik bulguların gösterilmesi ile varılır. Bu amaçla Uluslararası Çalışma Grubu Kriterlerinden yararlanılır. Paterji testi bu kriterlerdendir. Dermişe steril bir enjektör iğnesi batırdıktan 48 saat sonra oluşan papül veya püstül varlığıyla tanımlanır. %50 duyarlılığı %98 özgüllüğü vardır. Son yıllarda paterjiye alternatif testler üzerinde çalışılmıştır. Bunların içinde en önemlisi intradermal monosodyum ürat testidir. Bu testte deri içine monosodyum ürat kristalleri enjekte edilir ve 48. saatte oluşan eritem alam değerlendirilir. Duyarlılık %60-70, özgüllük %80-100 arasındadır. Behçet hastalığındaki iltihabın daha uzun sürebileceğinden hareketle bu kez monosodyum ürat testi için 72. saati içeren bir deney planlanmıştır. Bu çalışmada Behçetli hastalara (n = 39), sağlıklı (n = 21)ve hastalıklı kontrollere (n = 30 FMF, RA, AS, enflmatuar barsak ve seronegatif spondiloartrit) monosodyum ürat ve paterji testleri uygulanmıştır. Monosodyum ürat enjeksiyonundan 24, 48 ve 72 saat sonra oluşan eritem alanları ölçülmüş, paterji testi ise yalnızca 48 saatte değerlendirilmiştir. Monosodyum ürat testinin 48 ve 72. saatlerdeki duyarlılık ve özgüllüğü ROC (Receiver Operating Characteristics) eğrileri ile değerlendirilmiştir. Monosodyum ürat testinin eritem alam 48 ve 72. saat sonunda Behçetli hastalarda gerek sağlıklı gerek hastalıklı kontrollerden daha yüksek bulunmuştur (48. saatte 14,13+1 1,7 cm2 P = 0,035; 72. saatte 9,36±14,66 P = 0,002) Paterji testi ise 48. saatte Behçet için %68 duyarlı %95 özgül olarak hesaplanmıştır. Ürat testi için 48 ve 72. saatlerde elde edilen ROC eğrileri kıyaslandığında en yüksek eğri altı alan 72. saatte tespit edilmiştir(48. saatte eğri altında kalan alan 0,66 birim2, 72. saatte 0,74 birim2). Bu verilerin ışığında monosodyum ürat testinin 72. saat sonuçlarının ayırıcı tamda 48. saatten daha yararlı olabileceği sonucuna varılmıştır. 23
Özet (Çeviri)
Summary Behcet's syndrome is a vasculitis charachterized by inflammation in the veins or arteries. The diagnosis is made by observing the symptoms and clinical findings in accordance with the diagnostic criteria implemented by the International Study Group for Behcet's Disease. Pathergy phenomenon is defined as the formation of a papule or a pustule within 48 hours after a 20 G needle is inserted into the forearm and is one of these criteria. Recently alternative diagnostic tests are evaluated in various studies. Among the more significant of these is the monosodium urate test in which urate crystals are injected intradermally and the area of the erythema İs measured after 48 hours. It has a reported sensitivity of 60-80% and specificity of 80-100 %. As Behcet's is known to be associated with a prolonged inflammatory response, a urate crystal experiment including a 72 hour visit was designed. Patients with Behcet's disease (n = 39), as well as healthy (n = 21) and diseased (n = 30) controls were intradermally injected with 2,5 mg of monosodium urate. Patients with Behcet's disease were found to have a greater area of erythema than all controls in 48 and 72 hours (14,13+11,7 cm2 P = 0,035; 9,36+14,66 cm2 P = 0,002 respectively). The specificity and sensitivity conveyed by the areas of erythema in 48 and 72 hours was used to generate ROC (Receiver Operating Characteristics) curves. The area under the curve was greater for the test after 72 hours (0,66 and 0,74 square-units for 48 and 72 hours respectively). According to these results, monosodium urate test seems to perform better when evaluated after 72 hours. 24