Refleks sempatik distrofi sendromunda duyusal bozuklukların değerlendirilmesi
Examining sensory impairments in reflex sympathetic dystrophy syndrome
  1. Tez No: 224474
  2. Yazar: SERHAT GENÇDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ARİF KENAN TAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalısma, üst ekstremite Tip 1 RSDS'li 24 erkek hasta ile kontrol grubu olarak 20 nörolojik defisiti olmayan erkek denek üzerinde GATA Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı'nda yapılmıstır. Bu çalısmanın amacı, RSDS'de duyusal bozuklukların değerlendirilmesi ile bu bozuklukların santral mekanizmalarla ve motor fonksiyonel becerilerle iliskili olup olmadığının arastırılmasıdır. Bu amaçla hastaların duyusal ve fonksiyonel değerlendirmeleri tedavi öncesi bir kez kesitsel olarak yapılmıstır. Duyusal değerlendirmelerde pinprick, sıcaklık, monofilament, vibrasyon, iki nokta diskriminasyon testleri; fonksiyonel değerlendirmelerde KOESA, FES, Keitel indeksi, kaba ve ince kavrama gücü, Jebsen ve Purdue Pegboard testleri uygulanmıstır. Elde edilen değerler hem diğer ekstremiteler ile hem de kontrol grubundaki deneklerin değerleri ile kıyaslanmıstır. Duyusal değerlendirme testlerinin çoğunda üst ekstremiteler arasında dermatomal dağılıma bağlı olmaksızın istatistiksel olarak anlamlı fark tespit edilmistir. Monofilament testinin basınç komponentinde ve iki nokta diskriminasyon değerlendirilmesinde ipsilateral üst ve alt ekstremite skorları arasında pozitif yönde kuvvetli istatistiksel olarak anlamlı bir iliski tespit edilmistir. Tutulan ekstremite fonksiyonel değerlendirme skorları ile duyusal değerlendirme parametrelerinin geneli arasında orta-kuvvetli düzeyde korelasyon tespit edilmistir. Sonuç olarak üst ekstremite RSDS'li hastalarda genel olarak ipsilateral, hemisensoriyel tipte duyusal defisit gözlenmistir. Duyusal bozuklukların dermatomal dağılım göstermediği ve el dominansisinin duyusal bulguları etkilemediği tespit edilmistir. Etkilenen ekstremitedeki duyusal bozuklukların, santral etkilerle motor fonksiyonları ve aynı taraf alt ekstremite duyusal değerlendirme sonuçlarını etkiliyor olabileceğini düsünüyoruz. Değerlendirme yöntemleri içerisinde en güvenilir sonuçların monofilament ve iki nokta diskriminasyon testleri ile ortaya konabileceği gözlemlenmistir. Anahtar Kelimeler : RSDS, pinprick, monofilament, vibrasyon, iki nokta diskriminasyon
Özet (Çeviri)
Examining Sensory Impairments in Reflex Sympathetic Dystrophy Syndrome, This study was performed at the Gülhane Military Medical Academy, Physical Medicine and Rehabilitation Department on 24 male patients with upper extremity RSDS Type 1 and 20 male individuals who does not have any neurologic disorder for control group. The aim of this study is to examine sensory impairments in RSDS and to search whether these impairments are releated with central mechanisms and motor functional abilities. For this purpose sensory and functional assesments were performed once before treatment cross sectionally. Pinprick, temperature, monofilament, vibration and two point discrimination tests were performed to evaluate sensory assesments; as for functional assesments DASH, FHS, Keitel index, gross and fine grip force, Jebsen and Perdue Pegboard tests have been performed. Scores of dominant or affected limb were compared with scores of controlateral normal limb also with scores of control group. Regardless of dermatomal distrubution, most of the sensory assesments revealed a statistically significant difference among the upper extremities. While performing pressure component of monofilament test and two point discrimination test, it was revealed that there was positive, powerful, statistically significant correlation between ipsilateral upper and lower extremity scores. We found that there was a mild-powerful correlation between affected extremity functional assesment scores and sensory assesments parameters. Consequently ipsilateral, hemisensorial type sensory deficit were generally observed in patients with upper limb RSDS. It was revealed that impairments were not dermatomally distributed and hand dominancy was ineffective on sensory findings. We concluded that sensory impairments might affect motor functions and sensorial assesment results of the ipsilateral lower limb by central mechanisms. Among the all kinds of evaluation methods it was observed that the most reliable data could be obtained with monofilament and two point discrimination tests. Keywords : RSDS, pinprick, monofilament, vibration, two point discrimination.